4 Февруари, 2026

Руската "Лукойл" се обяви против Путин: Спрете войната в Украйна веднага!

Руската "Лукойл" се обяви против Путин: Спрете войната в Украйна веднага!

За това настоява в комюнике Съветът на директорите на една от най-големите национални компании в Русия

Втората по големина нефтена компания в Русия ОАО "Лукойл" призова снощи за спиране на войната в Украйна. Така петролният гигант стана първата голяма национална руска компания, която призова за спиране на въоръжения конфликт, предадоха световните агенции, цитирани от БТА.

"Призоваваме за бързо спиране на въоръжения конфликт и подкрепяме безрезервно уреждането му чрез преговорен процес и дипломатически средства", заяви в комюнике Съветът на директорите на "Лукойл", която е най-голямата частна руска петролна компания.

В текста се посочва, че компанията е "обезпокоена от трагичните събития, случващи се в Украйна" и се изразява "дълбоко съчувствие към всички засегнати от тази трагедия".

"Компанията полага всички усилия за продължаване на стабилната работа в във всички страни и региони, в които присъства, изпълнявайки своята основна мисия - да осигури надеждни доставки на енергия за потребителите от целия свят", се казва още в комюникето.

От компанията уверяват, че в своята дейност се стремят към укрепване на мира, мегдународните отношения и хуманитарните връзки.

Междувременно стана ясно, че руският президент Владимир Путин е провел телефонен разговор със саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман, в който е заявил, че политизирането на глобалните енергийни доставки е нерприемливо, предаде ТАСС, като се позова на пресслужбата на Кремъл.

Путин и Салман са обсъдили западните санкции и са се разбрали, че двете страни ще продължат да координират работата си в рамките на ОПЕК+.
Сподели:

Коментари (0)

Руска атака уби двама души в Днипропетровска област

Руска атака уби двама души в Днипропетровска област

Загинаха 68-годишна жена и 38-годишен мъж - в район Синелниковски

САЩ се съгласиха преговорите с Иран да се проведат в Оман вместо в Истанбул

САЩ се съгласиха преговорите с Иран да се проведат в Оман вместо в Истанбул

Техеран иска преговорите да бъдат в двустранен формат - само със САЩ, а не с участието на няколко арабски и мюсюлмански държави

"Хюман райтс уоч": Тръмп превръща САЩ в авторитарна държава,

"Хюман райтс уоч": Тръмп превръща САЩ в авторитарна държава,

Според организацията демокрацията в света се е върнала на нивото от 1985 г., когато Съветският съюз все още е съществувал