6 Юни, 2026

"Лувърът" в критично състояние, известен е и Еманюел Макрон

Директорът на най-големия музей в света Лоранс де Кар споделя, че има спешна нужда от ремонт и изрази надежда да получи адекватна финансова подкрепа

Лоранс де Кар, директор на "Лувъра" алармира за сериозни проблеми с най-големия музей в света, цитирана от АФП.

По думите й те са свързани със сериозни течове на вода, проблем с температурата в помещенията с експонатите, неизправности с техническото оборудване. Де Кар изрази надежда да получи адекватна финансова подкрепа.

В писмо от 13 януари, изпратено до министъра на културата на Франция Рашида Дати, директорът на Лувъра се оплаква от "увеличаващи се щети в пространства, които са вече рушащи се", "остаряло (техническо) оборудване" и "тревожни температурни колебания, които застрашават състоянието на консервация на произведенията".

"Задължена съм... да предупредя за тези проблеми и вече съм го правила многократно", каза Лоранс де Кар пред журналисти в четвъртък, в рамките на представянето на нова изложба в Лувъра.

Докато залата, в която е разположена Мона Лиза и всеки ден й се възхищават около 20 000 посетители, не е засегната от щетите, това не важи за други части в крилото "Съли", каза за АФП източник, запознат с проблема.

В това огромно пространство, разположено на четири нива, се намират шедьоври на Жан-Батист-Симеон Шарден и Антоан Вато.

През ноември 2023 г. изложба, посветена на творчеството на Клод Жило, трябваше да бъде затворена и преместена заради теч на вода в залата.

На въпрос на АФП от Елисейския музей заявиха, че френският президент Еманюел Макрон е бил известен за проблема и че е "разговарял няколко пъти с министъра и ръководството на музея". Той скоро ще говори по темата, добави източник, запознат с въпроса и цитиран от АФП.

В писмото си Лоранс де Кар споменава и стъклената пирамида на Лувъра, открита през 1988 г. Според нея съоръжението е "структурно остаряло" за сграда, проектирана да посреща четири милиона посетители годишно, но която през 2024 г. е посрещнала близо девет милиона души (почти 80 процента от тях чуждестранни туристи) и 10 милиона преди избухването на пандемията от КОВИД-19.

Сред другите оплаквания са липсата на зони за отдих и хранене, както и на санитарни помещения, които не отговарят на международните стандарти.

На 4 март Лувърът ще проведе годишната си вечер за набиране на средства, подобна на бала на музея "Метрополитън" в Ню Йорк, като е планирано да се включат множество международни звезди, сред които и представители на най-големите модни къщи, отбелязва АФП.

Сподели:
Касил Ноа Ашер: Има ли шанс в България да спрем да избиваме изумително талантливите си личности?

Касил Ноа Ашер: Има ли шанс в България да спрем да избиваме изумително талантливите си личности?

"В Народния Театър трябва да де пробуди съвест, чест и съпротива и най - накрая да настъпи времето на лястовиците?! А колеги?", пише актрисата

Едвин Сугарев представя „Музиката ще ми свети“

Едвин Сугарев представя „Музиката ще ми свети“

Всички стихотворения в новата му стихосбирка  представляват поетични медитации върху музикални творби

Киркоров пак опита да си присвои успеха на Дара, тя го постави на място

Киркоров пак опита да си присвои успеха на Дара, тя го постави на място

"Успехът на този проект е резултат от невероятната работа на „Вирджиния рекърдс“, Кристиан Тарчеа, Ан Джудит Уик, Димитрис Контопулос, Sofia Songwriting Camp, Илиас Кокотос, БНТ, Фредрик Бенке Ридман и Кийша фон Арнолд"

Коментари (0)