18 Април, 2026

Любомир Кючуков: Има три сериозни дефицита в Европа

Любомир Кючуков: Има три сериозни дефицита в Европа

Говорейки за евроизборите, това, което до преди година би се определяло като изненада, сега е преобладаващо очакване

Според бившия зам.-външен министър Любомир Кючуков един от основните проблеми, с които ще се сблъскаме и през тази година е този със сигурността. По неговите думи, ако трябва да определяме света, в който живеем, несигурността е една от основните тенденции.

"Ако говорим за Европа като цяло, две събития и един процес ще доминират какво се случва в Европа - Brexit и евроизборите. Процесът е доста по-дълбок - става дума изобщо за мястото на Европа в глобалния свят, което зависи от много фактори", обясни бившият зам.-външен министър в "Денят ON AIR".

Според него, говорейки за евроизборите, това, което до преди една година би се определяло като изненада, сега е преобладаващо очакване. Кючуков обясни, че става дума за засилване на присъствието на националистически и популистки партии в Европейския парламент.

Пред Bulgaria ON AIR експертът коментира и протестите във Франция.

"Проблемът не е в конкретния протест. Има три сериозни дефицита не само във Франция, а и на европейско ниво, които са причина за тези протести. Първият е дефицита на сигурността. Вторият е дефицита на справедливостта - много силно се отчита нарастването на неравенствата. Третото е дефицита на доверие - доверие в управляващите, затова, че те могат да решават проблемите", обясни Кючуков.
Сподели:

Коментари (0)

„Прогресивна България“ за 45 минути: Румен Радев учреди партията си без свидетели

„Прогресивна България“ за 45 минути: Румен Радев учреди партията си без свидетели

В рамките на едно заседание се вземат всички ключови решения — създаване на партията, избор на лидер, формиране на изпълнителен и контролен орган.

Скандал с нередовни бюлетини в Добрич и Шумен

Скандал с нередовни бюлетини в Добрич и Шумен

В случай, че са били допуснати сгрешените бюлетини в обръщение, е имало опасност да бъде опорочен вота и обявен за недействителен

Тръмп: Вече нямаме спорни точки с Иран, много сме близо до сделка

Тръмп: Вече нямаме спорни точки с Иран, много сме близо до сделка

Попитан защо след поредицата си от оптимистични публикации все още не може да обяви сделка, Тръмп каза, че иска споразумението да бъде оформено писмено.