10 Юли, 2026

Любомир Кючуков: Само с общите усилия на служби, политици и религиозни дейци може да има успех борбата с тероризма

Любомир Кючуков: Само с общите усилия на служби, политици и религиозни дейци може да има успех борбата с тероризма
Любомир Кючуков

Провокациите с произхода на азбуката ни е дългосрочно отношение, формирано в Русия

Атентатите в Лондон са най-големият успех на Ислямска държава в Европа, защото дадоха старт на спирала на омразата, каза по БНТ Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения. По думите му, терористичните актове започват да придобиват религиозна насоченост и да се превръщат във война между етноси и религии, а така се получава разлом в обществата.

ИДИЛ удря големи градове във Великобритания, Франция, Германия, защото там постига най-голяма чуваемост и публичен ефект, каза още Любомир Кючуков. Британското общество, макар и много толерантно, в същото време маргинализира отделни слоеве и когато говорим за атентатите, те са извършвани именно от второ и трето поколение емигранти, добави той. Тези хора се чувстват социално и икономически пренебрегнати.

Справянето с тероризма е в ръцете както на службите за сигурност, така и на политиците, смята Любомир Кючуков. Много важна роля в този процес се пада и на отделните религии, които трябва да си подадат ръка. България не бива да оставя религиозното образование на мюсюлманите в ръцете на чужди ислямски организации, е мнението на Любомир Кючуков.

Що се отнася до посещението на македонския министър-председател Зоран Заев у нас, той заяви, че двете страни трябва да динамизират отношенията си и да решат някои дълго отлагани въпроси като Договорът за добросъседство, който, по думите му, виси вече десет години. Всичко това би дало импулс за регионална стабилизация, в която на Македония се пада ключовата роля след скорошната криза, и по пътя й към НАТО и ЕС. Всички скандали между двете държави изграждат прегради и играят в полза на македонизма, каза Любомир Кючуков.

Става дума за дългосрочно отношение, формирано в Русия – така коментира думите на шахматиста Анатоли Карпов той, че кирилицата идва от Византия.

Сподели:
България и Сърбия подписаха спогодба за нов граничен пункт - „Калотина” 2

България и Сърбия подписаха спогодба за нов граничен пункт - „Калотина” 2

Преди началото на летния сезон вече 3 милиона души са преминали през границата

"Спартан" полетя до Италия с петмесечно бебе за чернодробна трансплантация

"Спартан" полетя до Италия с петмесечно бебе за чернодробна трансплантация

Вчера за лечение в Германия беше транспортирано 12-годишно момиче с рядко заболяване на кръвта, а във вторник - пак в германска клиника беше настанено 16-годишно момче с чернодробна недостатъчност. Лечението в трите случая ще бъде заплатено от Здравната ни каса.

Николай Нанков: Край на социалните мрежи за деца - няма да може системата да бъде лъгана

Николай Нанков: Край на социалните мрежи за деца - няма да може системата да бъде лъгана

"Дигиталният портфейл ще е за всички - никой няма да може да влиза в социални мрежи без него - важно уточнение е, че това ще е напълно безплатно"

Коментари (0)