7 Август, 2026

Любомир Стефанов: Има знаци, че не Борисов е номинацията за премиер

Любомир Стефанов, снимка: БГНЕС

Може би ще се направи сериозен опит за сформиране на парламентарно мнозинство

"Полезното за държавата е да се сформира редовно правителство. Тепърва ще разбираме какво означава Шенген на всички нива." - заяви пред БНР политологът Любомир Стефанов.

"Борисов е отстъпил от желанието си да бъде премиер. Това, че разговорите с ДБ и ИТН продължиха, е знак, който говори, че Борисов няма да отиде за мандата и може би ще се направи сериозен опит това да прерасне в парламентарно мнозинство." - прогнозира той.

ПП по-скоро ще участват в него, тъй като алтернативата е да бъдат в опозиция с партии, които не харесват, смята политологът.

Относно ситуацията в ПП-ДБ Стефанов е на мнение, че там е налице  класическият сценарий за доброто и лошото ченге, но когато трябва да се сформира мнозинство, "ПП ще го изиграят рационално". Според него, на този етап не е счупена комуникацията.

Любомир Стефанов определя хипотезата за преговори с втория и третия мандат като нещо "твърде хазартно и доста по-несигурно".

"Ядрената" опция е президентът да не подпише указа за избор на главен прокурор или да го отложи, каза още той.

По думите му, ако влезем в поредната спирала от скандали, "интересът към политиката ще слезе към минус 0, както е в Лапландия".

"Сценарият с радикален нов спасител го играем през 15 години. Ако се появи, той ще бъде вдъхновен спасител от външни влияния." - отбеляза политологът.

В заключение Стефанов призова "да спрем да гоним и преброяваме дивите зайци, а да обърнем далекогледа", защото "нещата са тук, пред нас и сега".

 

Сподели:
Евакуираха по спешност столичен мол

Евакуираха по спешност столичен мол

По информация на намиращи се в търговския център хора, евакуацията е извършена незабавно, като всички са били изведени извън сградат

МВнР настоятелно съветва българите да не пътуват до Куба

МВнР настоятелно съветва българите да не пътуват до Куба

Има затруднения с медицинското обслужване, градския и междуградския транспорт, все по-ограничени са и възможностите за напускане на страната, аргументират се от МВнР

Кънев: Време е Радев и Донев да докажат с действия, че са против “олигархията” - имат точно седмица

Кънев: Време е Радев и Донев да докажат с действия, че са против “олигархията” - имат точно седмица

В позицията на Демократична България по съдебния казус между Георги Гергов и държавата се отправя призив към премиера Румен Радев да изпълни обещанието си, че ще се бори с олигархията

Коментари (0)