15 Януари, 2026

Любослав Костов: 60% от хората у нас са “работещи бедни“

Любослав Костов: 60% от хората у нас са “работещи бедни“

Любослав Костов

Подценяването на труда – в частния или в обществения сектор е основният проблем

Около 60% от заетите на трудовия пазар у нас са “работещи бедни“, заяви пред БНР Любослав Костов, директор на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ.

Днес Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) провежда синдикална акция "За правото на сдружаване и достойни заплати!". Десетки граждани блокираха за движението в центъра на столицата в района на пл. "Орлов мост", предаде БГНЕС.

От КНСБ настояха политиците да приемат Бюджет и в него да има заложени 62 млн. лв. за увеличаване на заплатите на работещите. Те подчертаха, че трябва да има правителство, което да поеме отговорност за българските граждани и да решава техните проблеми.

“Това е една символична акция, която цели в Деня на труда отново да покаже какви са исканията на работеща България и да покаже откъде да бъдат взети парите, защото когато предлагаме нещо, винаги предлагаме и негова алтернатива.“, посочи Любослав Костов.

Според него подценяването на труда – в частния или в обществения сектор е основният проблем и по тази причина, 16 години по-късно, бидейки част от ЕС, ние сме на последно място и се отдалечаваме от Румъния, с която тръгнахме заедно. Според него идеята за това да се приближаваме към другите страни е нашият темп на ръст на доходите да бъде по-висок от техния, но в България това не се случва.

Той информира, че акцентът на днешната демонстрация са работещите в обществения сектор, тъй като частният сектор миналата година се е представил малко по-добре от гледна точка на растежа на заплатите, сравнено с инфлацията.

Сподели:

Коментари (0)

Все още меко време с повече слънце, по-късно от североизток се заоблачава

Все още меко време с повече слънце, по-късно от североизток се заоблачава

Максималните температури ще са между 8° и 13°, по-ниски ще останат в североизточните райони, а в София - около 9°

Радев поиска машинно гласуване с електронно отчитане на резултатите и ръчно броене на разписките

Радев поиска машинно гласуване с електронно отчитане на резултатите и ръчно броене на разписките

"В обществото ни има антимафиотски консенсус и първата крачка за неговото материализиране това са честните избори."

Протестът: Мафията не обича машините

Протестът: Мафията не обича машините

Движението в района на Ларгото и булевардите „Цар Освободител“ и „Княз Александър Дондуков“ е ограничено