4 Юни, 2026

Георгиевски: Присъдата ми е политическо послание на РС Македония към тези, които се зоват българи

Люпчо Георгиевски, снимка: архив

Съдът в Битоля постанови една година условна присъда с изпитателен срок от две години по делото срещу председателя на вече заличения Културен клуб "Иван Михайлов" Люпчо Георгиевски

Съдът в Битоля постанови една година условна присъда с изпитателен срок от две години по делото срещу председателя на вече заличения Културен клуб "Иван Михайлов" Люпчо Георгиевски

Пред БНТ той определи присъдата си като политическо послание на македонската държава към всички, които се самоопределят като българи.

"Присъдата аз я приемам като знак на една работа, която вече годиния работиме, като признание на всичкото, което сме го работили и сме доказвали българщината в Македония. Тази присъда нема юридическа тежест за мен, тя има символична стойност. Това е политическо послание, насочено не срещу мен само, тук и всички българи и срещу всички хора, които публично ще се изяват като българи. Аз не съм насилил, не съм нахранил ничие достойнство. Единственото ми прегрешение е, че открито се определям като българин. И пазя паметта на един велик българин и делото му - на Иван Михайлов".

Според българина, делото, което продължи повече от 3 години, е следено отблизо от България и казусът е повдигнат на европейско ниво.

"Българската държава, както видях на миналия ден вчера, те всичкият въпрос го подигнаха на високо ниво. С всички евродепутати от страната ни говорехме, ще изнесат този предмет пред европейските институции. Така да няма да остане незабележан това, което се прави тук в РСМ с нас е много трудно. Присъдата е послание на македонската държава към всички, които се обявяват като българи. Никак нема да се откажеме от нашата борба. До нашите крайни цели. Тоест вписване на българите в Конституцията равно с другите народи. И нашият път е към Европа, европейски... Всичко заедно, ръка под ръка с България. Така да няма предаване, няма назад. Ще си търсиме правдата навсякъде. И пред съда за човешки права в Страсбург", уверен е Георгиевски.

Сподели:
Стратегическо партньорство: Румен Радев посреща Кириакос Мицотакис в София

Стратегическо партньорство: Румен Радев посреща Кириакос Мицотакис в София

Двамата премиери ще обсъдят широк кръг от въпроси от взаимен интерес, както и актуални теми от европейския дневен ред, сред които регионалната стабилност, миграционният натиск и пълната интеграция в Шенгенското пространство

Опасно време! Жълт и оранжев код за обилни дъждове с бури и гръмотевици

Опасно време! Жълт и оранжев код за обилни дъждове с бури и гръмотевици

Максималните температури - между 22° и 28°, за София – около 22°. По Черноморието преди обед преобладава слънчево време, по-късно на места ще превали и прегърми.

Асен Василев:  Правителството създава изкуствено усещане за криза

Асен Василев: Правителството създава изкуствено усещане за криза

Обясни как дефицитът за 2025 г. може да падне до 2,9% и да остане под допустимата граница от 3%

Коментари (0)