23 Декември, 2025

МААЕ: Ситуацията с украинските АЕЦ става все по-опасна

МААЕ: Ситуацията с украинските АЕЦ става все по-опасна

Рафаел Гроси

За първи път всички АЕЦ едновременно губят външното си електрозахранване

Всички военни действия, застрашаващи сигурността на ядрените обекти в Украйна, трябва да бъдат прекратени незабавно, заяви в Twitter директорът на МААЕ Рафаел Гроси. По думите му, ситуацията с ядрената сигурност в страната става все по-нестабилна.

"Пълната и едновременна загуба на външното електроснабдяване в украинските атомни електроцентрали показва, че ситуацията с ядрената сигурност в страната става все по-нестабилна, сложна и потенциално опасна", подчертава Гроси, цитиран от Униан.

Той изтъква, че това е първият случай, когато всички АЕЦ едновременно губят външното си електрозахранване. 

"Беше невъзможно да си го представим преди тази трагична война. И това ни вълнува извънредно много. Всички военни действия, застрашаващи сигурността на ядрените обекти на Украйна, трябва да бъдат прекратени незабавно." – посочва Гроси.

Превод Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Politico: Съдбата на Украйна виси на косъм, но не заради Европа...

Politico: Съдбата на Украйна виси на косъм, но не заради Европа...

Според изданието, европейските лидери са шокирани от новия световен ред на американския президент и все по-очевидната враждебност към Европа

WP: В Европа има само един лидер, който може да се справи с проруското поведение на Тръмп

WP: В Европа има само един лидер, който може да се справи с проруското поведение на Тръмп

Според колумнист на изданието Джон Р. Болтън, предвид слабостта на Европа, не е изненадващо, че Путин вярва, че времето е на негова страна

Силяновска с абсурдни обвинения - отново видя врага в лицето на България

Силяновска с абсурдни обвинения - отново видя врага в лицето на България

По думите на македонския президент ЕС претендира да е геополитически съюз, а в същото време държи държавите от Западните Балкани в геополитически вакуум