25 Декември, 2025

МААЕ: Иран вече разполага с достатъчно обогатен уран за атомна бомба

МААЕ: Иран вече разполага с достатъчно обогатен уран за атомна бомба

След последния тримесечен доклад запасите са нараснали с 12,5 кг - до 55,6 кг

Запасите на Иран от обогатен до 60% уран, вече са нараснали значително над количеството, което е достатъчно за ядрена бомба, ако се обогати допълнително - това показва доклад на Международната агенция за атомна енергия, която е структура към ООН.

Обогатеният до 60% уран на Иран под формата на уранов хексафлуорид се e увеличил с 12,5 кг до 55,6 кг от последния тримесечен доклад на Международната агенция за атомна енергия, публикуван на 30 май, се казва в доклад на МААЕ до държавите-членки, видян от Ройтерс.

В същото време, както и през предходните тримесечия, МААЕ публикува втори доклад, в който се казва, че Иран все още не е предоставил надеждни отговори за произхода на урановите частици, открити в три недекларирани обекта, които изглежда са предимно стари и които МААЕ разследва от години.

Въпросът за недекларираните частици е спорен момент в преговорите за съживяване на ядреното споразумение с Иран от 2015 г. Иран иска разследването да бъде прекратено, докато западните сили и МААЕ настояват, че това е отделен въпрос, за чието изясняване Иран е правно задължен да помогне като страна по Договора за неразпространение на ядреното оръжие.

Разузнавателните агенции на САЩ и МААЕ смятат, че Иран е имал тайна, координирана програма за ядрени оръжия, която е спрял през 2003 г. Иран обаче настоява, че никога не е имал такава програма. Смята се, че повечето от обектите датират от около 2003 г. или по-рано.

"Агенцията не е в състояние да предостави гаранции, че ядрената програма на Иран е мирна", се казва във втория доклад, което означава, че без достоверни обяснения от страна на Иран за това какво се е случило с урана, който изглежда е бил наличен в трите обекта, агенцията не може да гарантира, че уранът не е бил използван за производство на оръжие. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Взривове в Москва и старият рефлекс на Кремъл: виновни са британските служби

Взривове в Москва и старият рефлекс на Кремъл: виновни са британските служби

След взривовете в Русия кремълската пропагандна машина отново активира познатия наратив за „чуждия заговор“, в който Лондон и Киев се превръщат в универсално обяснение за вътрешната несигурност.

Секретна стенограма разкрива, че още преди 20 години Путин е имал апетити към Украйна

Секретна стенограма разкрива, че още преди 20 години Путин е имал апетити към Украйна

Националните архиви на САЩ са публикували секретен документ - разговор между диктатора Владимир Путин до 43-ия президент на Америка Джордж У. Буш, от който стават ясни имперските амбиции на Кремъл

Руска провокация: Стратегически бомбардировачи летяха "планово" северно от Скандинавия 

Руска провокация: Стратегически бомбардировачи летяха "планово" северно от Скандинавия 

Не бяха посочени нито датата на полетите на Ту-95, нито държавите, които са разположили самолети за наблюдение