2 Май, 2026

В Мадрид предприемат масово тестване за вируса на майнунската шарка

В Мадрид предприемат масово тестване за вируса на майнунската шарка

Първият случай на заразяване на човек с маймунска едра шарка е открит през 1970 г.

От днес в болниците в Мадрид ще започнат тестове за вируса на маймунска едра шарка, съобщава вестник "Вангуардия".

Пет болници в здравната система на испанската автономна област Мадрид започват от днес да правят PCR тестове, за да "улеснят диагностицирането и да предприемат мерки за контрол на предаването на вируса във възможно най-кратък срок". Отбелязва се, че получените резултати ще бъдат предадени на Главната дирекция по обществено здраве на страната.

Първият случай на заразяване на човек с маймунска едра шарка е открит през 1970 г. Впоследствие диагнозата е поставяна многократно при хора, но обикновено заразените лица са били в Африка. Според медицинските наблюдения вирусът обикновено се предава от животно на човек.

В последно време са регистрирани десетки случаи на маймунска едра шарка в различни европейски страни, както и в Северна и Южна Америка и Австралия. Въпреки това специалистите не разбират напълно начините на разпространение на инфекцията.

Маймунската едра шарка е рядка вирусна инфекция, която се предава и между хората. Заболяването обикновено протича леко и повечето хора се възстановяват в рамките на няколко седмици, но при някои хора могат да настъпят усложнения. Първоначалните симптоми на маймунската едра шарка включват треска, главоболие, мускулни болки, болки в гърба, увеличени лимфни възли, втрисане и изтощение. Може да се появи обрив, който често започва от лицето и след това се разпространява по други части на тялото. Обривът се променя и преминава през различни етапи, преди накрая да се образува струпей, който по-късно пада. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Кърт Волкър: Украйна може да победи

Кърт Волкър: Украйна може да победи

Според него Украйна съществено е намалила зависимостта си от западните видове въоръжение и осигурява нуждите си на 60–70%

Тръмп: Ние сме вид пирати, завзехме корабите и взехме товара!

Тръмп: Ние сме вид пирати, завзехме корабите и взехме товара!

По-рано постоянният представител на Иран в ООН Амир Саид Иравани заяви в писмо до Съвета за сигурност на ООН, че САЩ са извършили акт на агресия и държавно пиратство, като са завзели двата ирански кораба и са откраднали 3,8 милиона барела ирански петрол.

Украйна удари Туапсе за четвърти път, Зеленски реформира армията

Украйна удари Туапсе за четвърти път, Зеленски реформира армията

Местни руски служители съобщиха за мащабна операция по гасене на пожар в пристанището, без да съобщават за жертви