7 Август, 2026

МАЕ: Енергийната война между Русия и Европа не е приключила

МАЕ: Енергийната война между Русия и Европа не е приключила

Правителствата да останат бдителни п отношение на доставките

Изпълнителният директор на Международната агенция по енергетика (МАЕ) Фатих Бирол предупреди, че енергийната война между Европа и Русия все още не е приключила въпреки големия спад в цените на газа, и призовава правителствата да останат фокусирани върху запазването и увеличаването на доставките, предаде БНР.

Фатих Бирол заяви пред "Файненшъл таймс", че докато ЕС до голяма степен е избегнал пълномащабна енергийна криза след използването от Русия на газовите доставки като оръжие, но следващата зима може да се окаже по-голямо предизвикателство, ако има по-студено време на стария континент.

"Русия изигра енергийната карта и не спечели, но би било твърде силно да се каже, че Европа вече е спечелила енергийната битка“, каза Бирол пред финансовото издание.

"Европейската икономика все още е на крака, не е преживяла сериозна икономическа рецесия, дори ако определено понесе голям удар. Мисля, че Европа свърши добра работа, като нейната стратегия постигна голям успех. Но прекаленото самочувствие за следващата зима е рисковано и е време да продължим и да увеличим усилията за 2023 г.“ - отбеляза шефът на МАЕ.

Цените на природния газ в Европа спаднаха с 85%, след като в края на август миналата година надхвърлиха рекордните 340 евро за мегаватчас, тъй като усилията за осигуряване на алтернативни източници, запазването на съществуващите доставки и по-топлото време оставиха достатъчно газ в хранилищата с наближаването на края на зимата.

Сподели:
Испания: Ще предприемем пропорционални мерки срещу Италия, ако Рим не отмени временния граничен контрол

Испания: Ще предприемем пропорционални мерки срещу Италия, ако Рим не отмени временния граничен контрол

Мадрид каза още, че „огромното мнозинство“ от приблизително 72 000 мигранти, влезли в Сеута при масовото преминаване на 30 юли, вече са се върнали в Мароко

Пакистан, Турция и Саудитска Арабия сключиха отбранителен пакт с клауза като чл. 5 на НАТО

Пакистан, Турция и Саудитска Арабия сключиха отбранителен пакт с клауза като чл. 5 на НАТО

„Споразумението има за цел да засили колективното възпиране срещу всякакъв акт на агресия"

Дронове атакуват Крим вече половин денонощие: пожар избухна край пристанището в Ялта

Дронове атакуват Крим вече половин денонощие: пожар избухна край пристанището в Ялта

По-късно Генералният щаб на Въоръжените сили на Украйна потвърди ударите по руски военни обекти на полуострова.

Коментари (0)