5 Декември, 2025

Обсъждат в Хага как да осъдят Русия за престъпления срещу човечеството

Обсъждат в Хага как да осъдят Русия за престъпления срещу човечеството

Повече от две години след началото на руската война на агресия срещу Украйна европейски министри и международни следователи днес обсъждат в Хага напредъка в съдебното преследване на военни престъпления, предадоха ДПА и БТА.

Украйна, нейните съюзници и Европейската комисия искат да гарантират, че заподозрените във военни престъпления ще бъдат изправени пред съда.

Ще бъде поставен и въпросът как Русия може да бъде преследвана за престъплението агресия. За тази цел може да бъде създаден специален трибунал. На конференцията ще бъдат регистрирани и първите искове за обезщетение от страна на жертвите.

Домакин на конференцията е Нидерландия. Сред участниците ще бъдат представители на Европейската комисия, Украйна и западните съюзници, както и на Международния наказателен съд и европейския съдебен орган Евроюст.

Малко след началото на войната няколко страни се съгласиха да сътрудничат на Украйна и на международните съдебни органи в разследванията.

Освен от украинските съдебни органи разследването се води и от Международния наказателен съд със седалище в Хага. Главният прокурор Карим Хан вече е издал четири международни заповеди за арест на високопоставени руснаци, включително на президента Владимир Путин, по обвинения във военни престъпления.
Сподели:

Коментари (0)

Правителството на Мелони се разцепи заради Украйна

Правителството на Мелони се разцепи заради Украйна

Разногласия възникват на фона на трудности в Европейския съюз относно това дали да се използват замразените руски активи за помощ на Украйна и в каква форма.

Сръбската прокуратура разследва министъра на културата по случая „Генерален щаб“, в който е замесен затят на Тръмп

Сръбската прокуратура разследва министъра на културата по случая „Генерален щаб“, в който е замесен затят на Тръмп

Селакович е заподозрян в две престъпления – злоупотреба със служебно положение и подправяне на служебен документ.

Евростат: България - пета в ЕС по годишен растеж на икономиката и нарастване на заетостта

Евростат: България - пета в ЕС по годишен растеж на икономиката и нарастване на заетостта

Икономиката на Европейския съюз и еврозоната е ускорила темпа си на растеж през третото тримесечие на 2025 г.