26 Декември, 2025

Македонският президент негодува: Гърция ще ни пише историята, бюрократи ще цензурират учебниците ни

Македонският президент негодува: Гърция ще ни пише историята, бюрократи ще цензурират учебниците ни

Георге Иванов

Това заяви на научна конференция в Охрид Георге Иванов пред академичната мисъл на съседката ни

В рамките реч, изнесена на научна конференция в Охрид, президентът на Република Македония Георге Иванов се изказа за договора за името с Гърция, коментира излъчващият на албански език скопски телевизионен канал "Алсат-М“.

Според Иванов той ще доведе до написването на политически коректна история, в която ще бъдат въведени представи, скроени по волята на Гърция, и които в бъдеще ще бъдат преподавани на децата в училищата и на студентите в университетите

"С Договора от Преспа Вашата академична и образователна дейност ще бъде контролирана от политици, дипломати и бюрократи, които ще цензурират ревностно учебниците, които пишете или от които преподавате“, предупреди Иванов.

Пред участниците в конференцията Иванов подчерта, че авторите на текста на споразумението от Преспа демонстрират липса на познания за балканската история.

"Но те правят крачка по-натам, като отричат много универсални ценности. Те отричат преди всичко правото на самоопределение, което означава, че само нацията има право да реши съдбата си, че никой не е упълномощен да се намесва в живота й“, допълни македонският президент. 

Телевизията припомня, че договорът за името предвижда създаването на съвместна комисия от експерти по исторически, археологически и образователни въпроси. Тя трябва да съгласува тълкуването на исторически събития, но работата й ще бъде под наблюдението на външните министерства на двете страни.
Сподели:

Коментари (0)

Обкръжението на Тръмп силно се е объркало!  Смята Русия за „Елдорадо“ или  Изумрудният град  за бизнеса, но...

Обкръжението на Тръмп силно се е объркало! Смята Русия за „Елдорадо“ или Изумрудният град за бизнеса, но...

По думите на инвеститори, в автократичната система на Владимир Путин чуждестранният бизнес може да загуби активите си или дори свободата си.

Съобщиха къде и кога ще се срещнат Тръмп и Зеленски

Съобщиха къде и кога ще се срещнат Тръмп и Зеленски

По-рано днес Зеленски потвърди, че „в най-близко време“ ще се срещне с Тръмп. Той обаче не уточни датата и мястото на срещата

Руската армия получи последната за тази година партида изтребители Су-35

Руската армия получи последната за тази година партида изтребители Су-35

Точният брой на самолетите в новата партида не се разкрива. Представените фотографии позволяват да се предположи, че армията на РФ може да е получила два или три нови Су-35С