Македонското правителство обмисля премахване на предмета история като отделен в основните училища. Министърът на образованието Мила Царовска представи новата концепция за обучението в училищата, част от която е обединяването на няколко предмета в един. Между тях е и предмета по история, съобщи „Фронтлайн.мк“.
Новината бе посрещната негативно от лидера на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски, който вижда в това опити за „ретуширане историята на Македония и македонския народ“, цитира изявлението му МИА.
„Зоран Заев омаловажава антифашисткото движение на македонския народ и антифашистките основи, върху които Македония е изградена като държава. В неотдавнашното интервю /дадено от Зоран Заев пред агенция БГНЕС/ той обяви, че Македония и България имат обща, а не споделена история и оспори съществуването на македонския език като отделен. Сега се опитва да обезцени предмета история, с цел македонската история да се сведе до минимално изучаване в рамките на измислените им обществени науки“.
Според Мицкоски, това е опасен опит на правителството да заличи македонската историческа наука и да повлияе на най-младите поколения при възприемането на македонската история, народ и език. /БГНЕС
Още от Свят
The Guardian: Европейските лидери ще обсъдят „автоматично“ придобиване на членство в НАТО за Украйна
Не трябва да се „отваря врата за руските фантазии“ за сфери на влияние
Най-мощният кораб на Русия може така и да не се върне на вода
И "Адмирал Кузнецов“, който е в ремонт повече от 7 години, вероятно никога няма да се върне
Марко Рубио: Както Украйна, така и Европа ще участват в мирните преговори с Русия
"Украйна ще трябва да се включи, защото те бяха нападнати, а европейците ще трябва да се включат, защото те също наложиха санкции срещу Путин и Русия “, заяви още държавният секретар на САЩ