7 Август, 2026

Макрон: "Хамас" не трябва да участва в управлението на ивицата Газа

снимка: архив

Френският президент твърдо се противопостави на анексирането на Газа и разселването на население й, приветства плана на Египет за разрешаване на кризата в региона


Френският президент Еманюел Макрон заяви по време на посещението си в Кайро, че е категорично против каквото и да е разселване на палестинци или анексиране в Газа и окупирания от Израел Западен бряг, предаде АФП.

„Твърдо се противопоставяме на разселването на населението и на всякакво анексиране както на Газа, така и на Западния бряг“, каза Макрон, докато се срещаше с египетския си колега Абдел Фатах ал-Сиси.

„Това би представлявало нарушение на международното право и сериозна заплаха за сигурността на целия регион, включително на Израел“, добави той.

Макрон заяви, че палестинската ислямистка групировка Хамас не трябва да участва в управлението на ивицата Газа и потвърди подкрепата си за плана за възстановяване на опустошената от войната територия, одобрен от Арабската лига.

„Тук приветствам решаващата работа на Египет по този план, който предлага реалистичен път за възстановяване на Газа и също така следва да проправи пътя за ново палестинско управление в анклава, ръководено от Палестинската власт. Хамас не трябва да има никаква роля в това управление и не трябва повече да представлява заплаха за Израел“, каза той.

През януари президентът на САЩ Доналд Тръмп изготви план за извеждане на жителите на Газа от територията, като предложи Египет или Йордания да ги приемат, притомня БГНЕС. Двете страни, заедно с други арабски съюзници, правителства по света и самите палестинци, категорично отхвърлиха идеята. По-късно американският президент сякаш отстъпи от предложението, като заяви, че „не налага“ широко осъждания си план.

Сподели:
Bloomberg: Западните съюзници подвеждат Украйна в критичен момент, дават на Путин възможност да продължи войната

Bloomberg: Западните съюзници подвеждат Украйна в критичен момент, дават на Путин възможност да продължи войната

Украйна вече разработва собствена противоракетна система и балистични ракети за ответни удари по Русия. Проблемът е, че създаването и производството на подобни оръжия може да отнеме години

Краят на американската врява!

Краят на американската врява!

Войната започна с високи очаквания за смяна на режима, но по-късно целите ѝ бяха сведени до три основни алтернативни варианта, които обаче съвсем не са без рискове и разходи

Bloomberg: Руските елити се страхуват от ФСБ, която все повече излиза от контрол

Bloomberg: Руските елити се страхуват от ФСБ, която все повече излиза от контрол

Обвинението в тероризъм, повдигнато срещу милиардера и съосновател на Telegram Павел Дуров, е най-скорошното доказателство за засилването на вълната от репресии от страна на ФСБ

Коментари (0)