30 Юли, 2026

Макрон и Зеленски пред Тръмп: Настояваме за участие в преговорите за войната в Украйна

Еманюел Макрон, снимка: архив

Френският президент е разговарял с американския и украинския президенти след извънредната среща на европейските лидери в Париж

Френският президент Еманюел Макрон е разговарял с президента на Съединените щати Доналд Тръмп и президента на Украйна Володимир Зеленски след извънредната среща в Париж на европейските лидери, предаде БНТ. По време на разговорите Макрон и Зеленски настояха за участието си в преговорите за прекратяване на войната, въпреки ясното послание на Вашингтон и Москва.

След разговорите генералният секретар на НАТО Марк Рюте сподели впечатления, че Европа е готова да предостави гаранции за сигурност на Украйна. На срещата европейските лидери постигнаха съгласие, че са готови да дадат гаранции за сигурност на Украйна, но не постигнаха консенсус по въпроса за разполагането на европейски войски в Киев.

В интервю пред германската обществена телевизия украинският президент Володимир Зеленски заяви, че Съединените щати се опитват да „угодят“ на Москва в преговорите. На този фон Зеленски пристигна на официално посещение в Турция, където ще разговаря с президента Реджеп Тайип Ердоган.

Сподели:
Украински военни: Константиновка е почти унищожена, но не е обкръжена

Украински военни: Константиновка е почти унищожена, но не е обкръжена

Командирът на подразделението Kurt & Company Group от състава на 28-а отделна механизрана бригада „Рицарите на Зимния поход“ с позивна Курт заяви, че тежки сражения и престрелки се водят в целия град

Украйна загуби изтребител F-16, пилотът се е катапултирал

Украйна загуби изтребител F-16, пилотът се е катапултирал

От украинските ВВС уточняват, че пилотът е в безопасност. Той е бил успешно евакуиран и транспортиран в медицинско заведение за прегледи и диагностика.

Newsweek: Нова мобилизация в Русия може да удължи войната, но няма да промени нейния изход

Newsweek: Нова мобилизация в Русия може да удължи войната, но няма да промени нейния изход

Руският опозиционер Михаил Ходорковски също смята, че новите мобилизирани няма да променят коренно хода на войната

Коментари (0)