4 Февруари, 2026

Макрон към Нетаняху: Солидарни сме с Израел, но дойде време за прекратяване на огъня

Макрон към Нетаняху: Солидарни сме с Израел, но дойде време за прекратяване на огъня

Еманюел Макрон

В телефонен разговор с израелския министър-председател Бенямин Нетаняху френският президент Еманюел Макрон потвърди „непоколебимия ангажимент“ на Франция към сигурността на Израел.

Той също така подчерта спешната необходимост от прекратяване на огъня в Газа и Ливан, съобщиха от Елисейския дворец.

„В навечерието на първата годишнина от терористичната офанзива на Хамас срещу Израел той изрази солидарността на френския народ с израелския народ“, съобщиха от френското президентство.

Еманюел Макрон също така изрази „убеждението си, че вече е настъпил моментът за прекратяване на огъня“, предаде АФП.

Двамата лидери проведоха този телефонен разговор в навечерието на възпоменанията за атентатите от 7 октомври и ден след разгорещена размяна на реплики, след като Еманюел Макрон се изказа в подкрепа на спирането на доставките за Израел на оръжия, които биха могли да бъдат използвани във войната в Газа.

Двамата обсъдиха „ситуацията в Близкия изток с цялата си откровеност и с уважение към приятелството между Франция и Израел“, съобщиха от Елисейския дворец. „Двамата лидери приеха различията в мненията си, както и желанието си да бъдат добре разбрани един от друг“, добави той.

„Президентът на Републиката потвърди пред израелския министър-председател, че ангажиментът на Франция към сигурността на Израел е непоколебим, и му припомни мобилизирането на френските военни ресурси в негова защита по време на нападенията, извършени от Иран през последните месеци“, подчерта френското президентство.

На 5 октомври Еманюел Макрон разгневи Бенямин Нетаняху, като заяви, че „приоритет“ сега е „политическото решение“ и че „трябва да спрем да доставяме оръжия за борба в Газа“, като същевременно уточни, че самата Франция не доставя такива.

Ръководителят на израелското правителство отвърна: „Срам за тези лидери, които призовават за ембарго върху доставките на оръжие за Израел“.

По време на телефонния им разговор Еманюел Макрон заяви, че Израел „има право да се защитава от тероризма“.

„Нападенията срещу Израел и неговите граждани трябва да спрат, независимо дали идват от Иран или от неговите помощници в региона“, е заявил френският президент, според Елисейския дворец.

„Доставките на оръжия, удължаването на войната в Газа и разширяването ѝ в Ливан не могат да доведат до сигурността, очаквана от израелците и от всички в региона“, настоя още президентството.

Израел е ангажиран на няколко фронта, водейки война в Газа и в Ливан, където от 30 септември провежда сухопътни операции. Израел също така заплашва да отвърне на масираната ракетна атака от страна на Иран, която се състоя на 1 октомври./ БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Прокуратурата поиска 20 години зад решетките за отстранения кмет на Истанбул - Имамоглу

Прокуратурата поиска 20 години зад решетките за отстранения кмет на Истанбул - Имамоглу

От Народнорепубликанска партия обвиняват правителството на Турция в опит за отстраняване на Имамоглу от президентската надпревара. Президентските избори в страната трябва да бъдат проведени през 2028 г.

Рубио: Ново споразумение за ядрените оръжия с Русия трябва да обхваща и Китай

Рубио: Ново споразумение за ядрените оръжия с Русия трябва да обхваща и Китай

Държавният секретар на Съединените щати каза това часове преди изтичането на историческия договор Нов СТАРТ между Съединените щати и Русия

Мъжът, опитал се да убие Доналд Тръмп, получи доживотна присъда

Мъжът, опитал се да убие Доналд Тръмп, получи доживотна присъда

Райън Раут беше признат за виновен по 5 обвинения през септември, след като направи неуспешен опит сам да се защитава в съда. Съдия Канън постанови доживотен затвор, както и допълнителни дълги присъди по останалите обвинения.