17 Юли, 2026

Макрон: Надявам се гневът на Тръмп срещу Путин да се превърне в действие

снимка: архив

Френският президент изтъкна, че сега Украйна и нейните съюзници трябва „да дадат на президента Путин краен срок, за да може всички да видят, че той лъже

Макрон се надява гневът на Тръмп срещу Русия заради Украйна да се превърне в действие
Френският президент Еманюел Макрон заяви, че се надява гневът на Тръмп срещу Москва „да се превърне в действие“, след като Русия нанесе смъртоносен удар по Украйна през  уикенда, въпреки стремежа за примирие.

На 24 май президентът на САЩ буквално атакува руския си колега Владимир Путин в социалните мрежи. Той го нарече „луд“, след като Русия изстреля бараж от дронове срещу Украйна, при който загинаха най-малко 13 души.

Макрон каза в Ханой в началото на обиколката си в Югоизточна Азия, че вярва, че Тръмп вече осъзнава, че Путин го е измамил, предаде АФП.

„Президентът Тръмп осъзнава, че когато президентът Путин е казал по телефона, че е готов за мир, или е казал на своите пратеници, че е готов за мир, той е излъгал“, посочи френският държавен глава.

„През последните часове отново видяхме как Доналд Тръмп изрази гнева си. Форма на нетърпение. Сега просто се надявам това да се превърне в действие“, подчерта той.

Нападението на Русия през уикенда дойде в момент, когато се активизираха дипломатическите усилия за прекратяване на тригодишната война, с размяна на пленници и преки преговори между двете страни.

Кремъл многократно е отхвърлял предложенията за 30-дневно прекратяване на огъня от страна на Киев и западните му съюзници.

Макрон заяви, че е време да заплашим Русия с „много по-мащабни санкции“, за да я убедим да прекрати конфликта, започнал с нахлуването ѝ в Украйна през 2022 г.

Френският президент посети Киев на 10 май с други европейски лидери, за да постави на Русия ултиматум – договорен с Вашингтон – да приеме прекратяване на огъня.

Той изтъкна, че сега Украйна и нейните съюзници трябва „да дадат на президента Путин краен срок, за да може всички да видят, че той лъже“, когато казва, че иска мир.

„След изтичането на този срок трябва да има масирани ответни мерки, по-специално под формата на санкции“, каза Макрон./ БГНЕС

 Ханой | Виетнам
   

Сподели:
Китай на практика се присъедини към санкциите срещу Русия, отказа доставките на критично важни технологии

Китай на практика се присъедини към санкциите срещу Русия, отказа доставките на критично важни технологии

Според документа използването на китайски пропулсивно-рулеви комплекси за големи кораби от ледови клас е възможно само при облекчаване на международните санкции.

 Фридрих Мерц: Германските конвенционални сили ще вземат участие в ядрено учение на френските въоръжени сили

Фридрих Мерц: Германските конвенционални сили ще вземат участие в ядрено учение на френските въоръжени сили

Каза също, че многонационалните сили за Украйна, които ще бъдат разположени след края на военните действия, ще проведат учения през следващите месеци в съседните на Украйна държави

Иран удари Сирия за първи път от началото на войната

Иран удари Сирия за първи път от началото на войната

Атакуван е команден център за специални операции на Съединените щати в Ал-Танф в източната част на страната, близо до границите с Йордания и Ирак

Коментари (0)