5 Декември, 2025

Макрон охлади надеждите на Киев: Украйна не може да получи бойни самолети през следващите седмици

Макрон охлади надеждите на Киев: Украйна не може да получи бойни самолети през следващите седмици

Еманюел Макрон

Френският президент Еманюел Макрон предупреди, че дори европейските съюзници на Украйна да вземат решение за изпращането на бойни самолети на Киев, те не могат да бъдат изпратени през "следващите седмици".

„Не изключвам нищо... но това не отговаря на днешните изисквания“, каза Макрон след среща на върха на ЕС в Брюксел, на която присъства президентът на Украйна Володимир Зеленски. Украйна има списък за получаване на западни бойни самолети, ракети с голям обсег и тежки танкове, но също така е изправена пред критичен недостиг на по-основни доставки като артилерийски снаряди. Великобритания предложи да обучава украински пилоти на западни самолети, докато Полша и Словакия обмислят да изпратят повече от съветските изтребители МиГ-29, които Киев вече използва. Но съюзниците на Украйна са нервни, че разполагането на модерни западни изтребители ще провокира допълнителна ескалация от страна на Москва и ще рискува открит конфликт между НАТО и Русия.

Макрон и другите лидери на ЕС в Брюксел приветстваха Зеленски като герой и обещаха да стоят до Украйна до победата, но бяха предпазливи за предоставянето на изтребители. „От съществено значение е съюзниците да предпочитат най-полезното оборудване“ и „най-бързото“, твърди Макрон, цитирайки оръдията „Цезар“ и системата за отбрана земя-въздух със среден обсег MAMBA, доставени от Франция. Може да се наложи да се увеличат доставките на артилерийски оръжия и боеприпаси, за да се позволи на Украйна да започне или да устои на наземни офанзиви, добави той, като обеща "да работи по това през следващите дни". /БГНЕС, АФП

Сподели:

Коментари (0)

Правителството на Мелони се разцепи заради Украйна

Правителството на Мелони се разцепи заради Украйна

Разногласия възникват на фона на трудности в Европейския съюз относно това дали да се използват замразените руски активи за помощ на Украйна и в каква форма.

Сръбската прокуратура разследва министъра на културата по случая „Генерален щаб“, в който е замесен затят на Тръмп

Сръбската прокуратура разследва министъра на културата по случая „Генерален щаб“, в който е замесен затят на Тръмп

Селакович е заподозрян в две престъпления – злоупотреба със служебно положение и подправяне на служебен документ.

Евростат: България - пета в ЕС по годишен растеж на икономиката и нарастване на заетостта

Евростат: България - пета в ЕС по годишен растеж на икономиката и нарастване на заетостта

Икономиката на Европейския съюз и еврозоната е ускорила темпа си на растеж през третото тримесечие на 2025 г.