5 Декември, 2025

Макрон отдаде почит на убития при ракетен обстрел в Украйна журналист на АФП

Макрон отдаде почит на убития при ракетен обстрел в Украйна журналист на АФП

Еманюел Макрон

Екипът на АФП е бил обстрелван с ракети "Град", докато е бил с група украински войници

Френският президент Еманюел Макрон приветства "храбростта" на оператора на АФП Арман Солдин, който беше убит при ракетен обстрел в Източна Украйна.

"Със смелост, още от първите часове на конфликта той беше на фронта, за да установява фактите. За да ни информира", написа Макрон в Twitter и заяви, че споделя "болката на роднините му и на всички негови колеги".

БГНЕС припомня, че видеокоординаторът на АФП за Украйна Арман Солдин беше убит днес при ракетен обстрел близо до Часив Яр в Източна Украйна, съобщиха журналисти на АФП, станали свидетели на инцидента.

Нападението е станало около 16:30 ч. (13:30 ч. по Гринуич) в покрайнините на града, близо до Бахмут, епицентър на боевете в Източна Украйна от няколко месеца.

Екипът на АФП е бил обстрелван с ракети "Град", докато е бил с група украински войници.

32-годишният Солдин е убит, когато ракета попада близо до мястото, където е лежал.

Останалите членове на екипа не са ранени.

"Цялата агенция е съсипана от загубата на Арман", заяви председателят на АФП Фабрис Фрис.

"Смъртта му е ужасно напомняне за рисковете и опасностите, с които се сблъскват журналистите, отразяващи всеки ден конфликта в Украйна."

Роден в Сараево, Солдин е френски гражданин.

През 2015 г. той започва работа за АФП като стажант в римското бюро, а по-късно е назначен на работа в Лондон.

Той е част от първия екип на АФП, който е изпратен в Украйна след началото на руската инвазия на 24 февруари 2022 г., като пристига на следващия ден.

Солдин живее в Украйна от септември, като ръководи репортажите на екипа и редовно пътува до фронтовите линии в източната и южната част на страната.

Смъртта на Солдин означава, че най-малко 11 журналисти или служители и шофьори на медийни екипи са били убити при отразяването на войната в Украйна, по данни на групите за защита на медиите "Репортери без граници" (RSF) и Комитета за защита на журналистите (CPJ).

"Блестящата работа на Арман съдържа всичко, което ни кара да се гордеем с журналистиката на АФП от началото на войната в Украйна", заяви Фил Четуинд - главен редактор в международния отдел на агенцията.

"Смъртта на Арман е ужасно напомняне за рисковете и опасностите при отразяването на тази война. Мислите ни тази вечер са със семейството и приятелите му, както и с всички наши хора на терен в Украйна."

Директорът на АФП за Европа Кристин Бухагяр си спомни за Солдин като за "ентусиазиран, енергичен и смел".

"Той беше истински репортер на терен, винаги готов да работи дори на най-трудните места", каза тя. "Беше напълно отдаден на професията си".

Сподели:

Коментари (0)

WSJ: Европа предупреждава Зеленски да не прави най-голямата грешка в мирните преговори

WSJ: Европа предупреждава Зеленски да не прави най-голямата грешка в мирните преговори

Европейските лидери гореща са препоръчали на украинския президент много ясно да определи ролята на САЩ в гаранциите за сигурност за страната, преди да прави каквито и да било отстъпки на Русия

Финландия предупреди: САЩ изглежда са разговаряли с Русия по време на преговорите с Украйна

Финландия предупреди: САЩ изглежда са разговаряли с Русия по време на преговорите с Украйна

Стуб е предал съобщението по време на разговор между висши европейски лидери по-рано тази седмица, малко след като специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф и зетят на президента Доналд Тръмп, Джаред Кушнер, се срещнаха с руския президент Владимир Путин в Москва на 2 декември

Украински дронове удариха пристанището Темрюк, гори рафинерия на "Роснефт" в Сизран

Украински дронове удариха пристанището Темрюк, гори рафинерия на "Роснефт" в Сизран

Записи, направени от руснаци, е запечатаха мащабен пожар. Местните власти потвърдиха новината за нападението, нанесло сериозни щетите пристанищната инфраструктура