7 Декември, 2025

40-годишният френски президент чертае нова политическа карта на Европа

40-годишният френски президент чертае нова политическа карта на Европа

Еманюел Макрон. Снимка: Ройтерс

Еманюел Макрон ще представи нова инициатива за прегрупиране на "прогресивни" и "реформатори" заедно на евроизборите следващата година

Френският президент Еманюел Макрон заяви, че няма да губи много време за Брекзит и вместо това ще се опита да преначертае картата на "закостенялата" политика в ЕС чрез инициатива за европейско прогресивно обединение на следващите евроизбори през 2019 г., предаде "Ройтерс".

Четиридесетгодишният президент, който разби традиционната двупартийна система на изборите миналата година, като проправи път към властта на новосформираното си центристко движение, призова съюз от "реформисти" да обедини сили в Европейския парламент в Страсбург.

Коментарът му дойде, след като миналата седмица евродепутатите отхвърлиха подкрепяното от него предложение за транснационални листи с кандидати за места в Европейския парламент.

"Това показва, че има една закостенялост и едно желание да се защитават партийните вместо демократичните интереси", каза Макрон пред Асоциацията на президентската преса (обединяваща акредитираните към френското президентство журналисти).

Според него сегашните групи в Страсбург, включващи консервативната Европейска народна партия и Прогресивния алианс на социалистите и демократите, вече не споделят общи ценности и са разделени между евроскептици, популисти и прогресивни. "Вътре в тези политически партии има непоследователност, която ни блокира."

"Мисля, че в демократично отношение Европа ще е по-добре, ако се направи едно преначертаване на политическата карта", посочи президентът, като добави, че ще представи нова инициатива за прегрупиране на "прогресивни" и "реформатори" заедно на евроизборите следващата година.

Попитан как ще оказва влияние върху политики в институция, където неговата партия "Република напред" в момента няма депутати, той отговори, че картината може да изглежда много различно след изборите.

За предстоящото излизане на Великобритания от ЕС той коментира, че е важно останалите 27 държави членки да останат обединени и да позволят на главния преговарящ Мишел Барние да се договаря с британското правителство, но добави: "Не искам да губя твърде много време по въпроса."
Сподели:

Коментари (0)

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Полският външен министър отбелязва, че посланието на Мъск за премахване на ЕС е харесано от скандалния експрезидент на Русия Дмитрий Медведев, който пише в коментарите: „Точно така.“

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

По трагична ирония семейство Митал помага за доставката на ракетите, които редовно поразяват собствения му стоманодобивен завод в Кривий Риг.

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Местните жители са чули рева на самолет, летящ към границата преди експлозията. Самата експлозия е била толкова мощна, че е последвал „дъжд“ от шрапнели, пръст и камъни.