1 Февруари, 2026

Малинов обиден от обвиненията в шпионаж

Малинов обиден от обвиненията в шпионаж

Николай Малинов

Първото в най-новата ни история дело за шпионаж влезе в съда. Пред Темида застава дългогодишният председател на движение "Русофили" Николай Малинов. Спецпрокуратурата внесе обвинение срещу него, че е шпионирал за чужда държава. Малинов заяви пред БТВ, че няма притеснения за делото.

Разследването срещу него е от 2019 г., а твърденията на прокуратурата са, че е получил милиони евро, за да работи за промяна на ориентацията на страната - от Европа и НАТО към Кремъл, включително и като създаде партия с трайно присъствие в парламента.

И в момента Малинов е кандидат за депутат в София и във Велико Търново. Според адвокатите му обвиненията са несъстоятелни, а идеите, за които отива на съд, той е публикувал в книги и е обсъждал в пресата.

Именно това разследване сложи началото на серията дипломатически скандали между София и Москва.

Обвиненията Николай Малинов са две: че се е поставил в услуга на чужда организация, за да ѝ служи като шпионин; че е разгласил държавна тайна. Настоящият кандидат-депутат заяви, че вярва на съда.

"Нямам от какво да се притеснявам. Винаги съм казвал, че са обидни и нелепи обвиненията в шпионаж - най-малкото, защото нямам никакъв достъп и никога не съм имал достъп до класифицирана информация", уточни Малинов.

От държавното обвинение бяха лаконични.

"Искрено се надявам, че прокуратурата си е свършила работата. Нека да оставим съда да си свърши работата. Нека да не нарушаваме правата на страните в процеса", каза ръководителят на спецпрокуратурата Валентина Маджарова.

Сподели:

Коментари (0)

Европол и България разбиха престъпна мрежа за контрабанда на мигранти

Европол и България разбиха престъпна мрежа за контрабанда на мигранти

Мрежата е функционирала по пирамидален модел, като участниците са изпълнявали различни роли. Ядрото ѝ, базирано в София, е било съставено основно от български и сирийски граждани.

Асен Василев губи делото срещу Тошко Йорданов за 250 000 лева - съдеше го за злепоставяне

Асен Василев губи делото срещу Тошко Йорданов за 250 000 лева - съдеше го за злепоставяне

Йорданов заяви, че в миналото Асен Василев е откраднал интелектуална собственост от фирма. Доказателствата сочат, че твърдението му е вярно. Междувременно Василев е създал пречки за събирането на доказателства, Сега лидерът на ПП е осъден да плати на Йорданов 5779 евро, за съдебни разноски.

Делото срещу Иван Портних се връща на прокуратурата заради установени несъответствия

Делото срещу Иван Портних се връща на прокуратурата заради установени несъответствия

Според съда допуснатите несъответствия в обвинителния акт пречат на обвиняемите да разберат в какво са обвинени.