21 Май, 2026

Марешки: Праговете при преференция да отпаднат изцяло

Марешки: Праговете при преференция да отпаднат изцяло

Веселин Марешки

Трябва да се върви към максимални мажоритарни избори, призова лидерът на "Воля"

Трябва да се върви към максимални мажоритарни избори. Подкрепяме падането на праговете. Това заяви в сутрешния блок на БНТ1 лидерът на "Воля" Веселин Марешки.

Според Марешки и 5% и 7% са високи прагове, които обезсмислят преференцията. Към днешна дата няма време това да се въведе, но депутатите от партията ще подкрепят всяка промяна в тази насока, каза Марешки.

Марешки открои като важна темата за въвеждането на електронно гласуване. Банките също инвестират в сигурност, за да не ни крадат кредитните карти. С дребнотемия управляващите се опитват да отклонят вниманието от основни теми, каза Марешки.

 

,,Отсъствието на БСП от пленарната зала е цинично и безотговорно, тъй като това вреди на целия парламент. В крайна сметка ние сме избрани от народа, за да ходим и да си вършим работата. В тази връзка те не би трябвало да получават заплати. Който не работи, не трябва да яде'', коментира Марешки темата с неявяването на опозицията в парламента.
,,Единствената важна точка от ветото на президента е по отношение на преференцията, която води до някаква мажоритарност, докато другите неща са по-скоро процедурни. За мен по-важно беше електронното гласуване, защото дава право на българите да гласуват от всяка точка на света, докато машинното гласуване почти нищо не променя, тъй като пак трябва да се отиде до секцията'', каза още той.

,,Знаете ли, аз съм направил чудеса от храброст в лекарствоснабдяването, заради което получих 4 процента и влязох в парламента'', хвали се Марешки.
,,Сигурен съм, че ЦИК ще бъде с нов състав, но не беше нормално 2-3 месеца преди изборите да се отваря в Изборния кодекс, понеже така отвращаваме хората. По този начин нищо добро не ни очаква'', поясни лидерът на "Воля" и заяви, че към този момент именно ръководената от него партия е единствената реална алтернатива на сегашното управление.
За предстоящите избори за Европейски парламент Веселин Марешки сподели, че ще бъде в коалиция с българските земеделци и българските социалдемократи.

,,СДС към днешна дата е една от малкото формации, която носи някакви положителни спомени от историята си. Така че водим разговори и с тях. За нас е важно да имаме представител в Европарламента. Мисля, че двама души е най-реалистичният вариант'', заключи Марешки.

Сподели:

Коментари (0)

Нестабилно време на 21 май: Валежи и гръмотевични бури в много райони

Нестабилно време на 21 май: Валежи и гръмотевични бури в много райони

Времето на 21 май ще остане динамично с купесто-дъждовна облачност, локални бури и силен северозападен вятър. По Черноморието също се очакват валежи и гръмотевици.

Партията на Радев заглуши опозицията, затрудни създаването на временни комисии

Партията на Радев заглуши опозицията, затрудни създаването на временни комисии

"Мотивите не значат нищо, защото колко силно аргументирано е едно предложение не зависи от броя на депутатите, каза Божидар Божанов от „Демократична България“

Калина Андролова: Румен Радев узурпира властта в шумотевицата около Дара! Вървим към царство

Калина Андролова: Румен Радев узурпира властта в шумотевицата около Дара! Вървим към царство

"Това е узурпиране на властта и установяване на диктат, завоалиран формално във форма на демократична среда", категорична е тя.