26 Юни, 2026

Марин Райков: Няма практика официални ноти да се обявяват публично

снимка: БГНЕС

За нас е силно проблематично поведението на режима в Иран в няколко основни точки - ядрената програма и производството на балистични ракети, което трябва да бъде прекратено

България не е във война, НАТО не е във война. Това че имаме връчена нота от Иран не е причина да напуснем НАТО. Това заяви пред БНТ служебният заместник-министър на външните работи и бивш служебен министър-председател Марин Райков.

По думите му в света няма практика министерствата на външните работи да публикуват нотите, които получават. Би било неестествено да превръщаме кореспонденцията си с държавите в света на източник на медийни съобщения, посочи Райков.

Той добави, че българо-иранските отношения се развиват така, както би следвало - с размяна на мнения. "За нас е силно проблематично поведението на режима в Иран в няколко основни точки - ядрената програма на Иран трябва ѝ бъде сложен край. Производството на балистични ракети също трябва да бъде прекратено, ударите, които Иран нанася са неприемливи и за България това е категорично неприемливо", категоричен е Райков.

По отношение на подписаното 10-годишно споразумение с Украйна, Райков заяви, че споразумението има характер на политическа декларация и е прието от Министерски съвет още през 2024 г. "Лично аз съжалявам, че стана повод за обмен на взаимни атаки в рамките на предизборната кампания", посочи той.

И уточни - споразумението не съдържа ангажименти и няма никакви цифрови спецификации. Ясно е за всички кой е агресорът и кой е жертвата във войната, добави Марин Райков.

Сподели:
Много слънце и кратки валежи, термометрите ще скочат до 35°

Много слънце и кратки валежи, термометрите ще скочат до 35°

Времето ще е подходящо за море и туризъм в планините

Мир, солидарност или сделка: Двойствената игра на Радев за възстановяването на Украйна

Мир, солидарност или сделка: Двойствената игра на Радев за възстановяването на Украйна

В Гданск българският премиер заяви твърда ангажираност към Киев, но зад кулисите София отказва безплатна военна помощ и залага единствено на проекти с гарантирана икономическа възвръщаемост

Гълъб Донев изплю камъчето:  Да попитам аз опонентите - откъде България доставя газ - през "Боташ"

Гълъб Донев изплю камъчето: Да попитам аз опонентите - откъде България доставя газ - през "Боташ"

Вицепремиерът се оправда за бюджетния дефицит с разходите, които са направи от политики, приемани от неговите предшественици, а бюджета реално довършва политиките на предходните правителства

Коментари (0)