24 Ноември, 2024

Мария Габриел: Европа трябва да има по-голям принос от САЩ и Китай в науката

Мария Габриел: Европа трябва да  има по-голям принос от САЩ и Китай в науката

Снимка: Канал 3

За една по-приобщаваща Европа призова българският кандидат за еврокомисар Мария Габриел. За насърчаване на иновациите, спорта, образованието, за "Европа на талантите, но и Европа на сърцата" ще работи еврокомисарят, се казва в обръщението й към ЕП.
 
Изслушването на Мария Габриел в Европейския парламент с ресор "Иновации и младеж“, с отговорни комисии Промишленост, изследвания и енергетика, култура и образование започна с благодарствени слова към българското правителство и премиерът Бойко Борисов за гласуваното доверие, както и с благодарности към Урсула фон дер Лайен за доверието по отношение на възложения ресор.
 
"Европа трябва да запази водещата си роля в науката, с по-голям принос от САЩ и Китай. Но за да стане това, програмата за научни изследвания трябва да остане отворена", каза Габриел.
 
За ЕС на иновациите, за нови граждански инициативи, както и за продължаваща работа по геополитическите интереси, са друга част от приоритетите, на които обърна внимание Мария Габриел. 
 

Тя изброи осем предизвикателства за следващите пет години:

1. Запазване на водещата позиция на Европа в науката. "Китай бързо наваксва", каза Габриел.
2. Развитие на иновативни компании. „Създаването на нов Европейски съвет за иновации е един отговор на това предизвикателство.“
3. Преодоляване на пропуските в света на научните изследвания.
4. Включване на повече граждани и региони
5. Като „геополитическа комисия“. Габриел спомена търсене на партньорства, например с Африка.
6. Насърчаване на културата и технологичните иновации в изкуствата, подкрепа на творчеството, съхраняване на културното наследство
7. Гарантиране на финансиране за нейното портфолио в контекста на Многогодишната финансова рамка.
8. Повишаване на ролята на жените
Мария Габриел постави значителен акцент върху четвъртото предизвикателство, изброено в встъпителните си бележки: прекъсване на "порочния кръг" в някои (до голяма степен източни и южни) страни, което означава, че те не се справят добре в изследванията.
Фактът, че по-новите държави от ЕС печелят само около 4-5 процента от финансирането на научни изследвания в ЕС, беше основен проблем, когато стана дума за изглаждане на детайлите от законодателството на „Хоризонт Европа“ и ще го върне отново в широките бюджетни преговори тази есен.
Тя също така обеща на Парламента, че той ще има „упорит и категоричен съюзник“ в бюджетните преговори, в които „Хоризонт Европа“ ще се бори за преразпределението му заедно с други големи финансови пера, включително селскостопански и кохезионни фондове.
По-късно тя добави: „За Еразъм, за„ Хоризонт Европа “, ние трябва да отидем при тези,които вземат решенията, за да можем да получим подкрепата им в решаващия момент“ в бюджетните преговори

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства