9 Април, 2026

Мария Габриел е кандидат за зам.-председател на ЕНП

Мария Габриел е кандидат за зам.-председател на ЕНП

Кандидатите

Доналд Туск ще е новият председател, тъй като той е единственият кандидат за поста

Мария Габриел е един от дванадесетте кандидати за пост като зам.-председател на Европейската народна партия. Тя се ползва с голямо доверие сред европейските лидери се очаква да стане една от десетте зам.-председатели. Освен нея като еврокомисар се кандидатира за заместническия пост в партията и колегата й от Австрия Йоханес Хан. Очакванията са първи зам.-председател да е Дейвид Макалистър. Изборите за зам.-предедателите ще се проведат на 21 ноември в Загреб. Ден по-рано ще се избере новият лидер на партията, а изборът дори вече е предизвестен.

Бившият председател на Европейския съвет Доналд Туск ще е новият председател на ЕНП, тъй като той е единственият кандидат за поста. Има личната подкрепа от настоящия лидер на европейската партия Жозеф Дол и се приема добре от всички европейски лидери, това го прави подходящ за позицията.
Сподели:

Коментари (0)

Белият дом: Иран трябва да отвори Ормузкия проток незабавно, бързо и безопасно

Белият дом: Иран трябва да отвори Ормузкия проток незабавно, бързо и безопасно

Доналд Тръмп изпраща вицепрезидента Джей Ди Ванс и други преговарящи в пакистанската столица за разговори с Иран, които ще започнат в събота, съобщи Белият дом.

Престолонаследникът на Иран отговори на Тръмп: Каква промяна на режима? Те са същите хора

Престолонаследникът на Иран отговори на Тръмп: Каква промяна на режима? Те са същите хора

Пахлави, чийто баща Мохамед Реза беше свален от власт от Ислямската революция през 1979 г., многократно е заявявал, че е готов да поведе прехода, ако Ислямската република падне във войната със САЩ и Израел, която избухна в края на февруари.

Тръмп ще обсъди възможността за напускане на НАТО от САЩ с Марк Рюте 

Тръмп ще обсъди възможността за напускане на НАТО от САЩ с Марк Рюте 

САЩ и НАТО влизат в остър конфликт заради войната с Иран и блокадата на Ормузкия проток. Доналд Тръмп заплашва с излизане от алианса, докато напрежението расте. Американският президент ще продължи да обсъжда с Бенямин Нетаняху идеята за включването на Ливан в споразумение за прекратяване на военните действия срещу Иран, на фона на крехко примирие и растящ глобален риск.