24 Ноември, 2024

Мария Габриел: Днес в София станахме свидетели на историческо решение

Мария Габриел: Днес в София станахме свидетели на историческо решение

Мария Габриел

За първи път бяха приети процедурните правила за парламентарен контрол върху работата на Европол от националните парламенти и ЕП, заяви еврокомисарят

Днес бяхме свидетели на исторически момент. За първи път бяха приети процедурните правила за парламентарен контрол върху работата на Европол от страна на националните парламенти и Европейския парламент, каза по бТВ еврокомисарят по цифровата икономика и общество Мария Габриел, коментирайки провелата се днес среща на Съвместната група за парламентарен контрол (СГПК) на Европол, която бе от Парламентарното измерение на Българското председателство на Съвета на ЕС.

"Когато говорим за сигурността, е необходимо съдействие между всички. Днес излъчихме много позитивен сигнал от София. Всичко това се случва по време на Българското председателство на Съвета на ЕС. Роб Уейнрайт ясно заяви, че Европол трябва да стане водещ фактор в борбата с киберсигурността. За това е много важно информацията да се споделя между всички. На ниво ЕС е необходимо общата база данни да започне да функционира. Много е важно държавите-членки да могат да ползват единна база данни", категорична беше тя.

Темата за прозрачността е важна особено, когато става въпрос за сигурността на гражданите, посочи още тя и добави: "Има необходимост от по-голямо доверие между държавите в ЕС, за да може нещата да се случват ефикасно. Информацията не се крие, това са остатъци от предишен вид начин на мислене. Ясно е, че е необходимо сътрудничество, тъй като атаките не познават граници вече, допълни Габриел. "Учредяването на тази съвместна група ни отправя много важно послание. Първата дискусия преминава в много интересни дебати на държавите-членки. Необходимо е базите данни да бъдат постоянно подхранвани и да наблегнем на превенция. Благодаря на българското председателство, че този сигнал беше излъчен", посочи още еврокомисарят.

От наша страна, от ЕК, сме направили необходимото. Киберсигурността не се отнася само за личните данни, да помислим за енергетиката, за транспорта - това са част от заплахите, каза още еврокомисарят.

С израза "фалшиви новини" не успяваме да обхванем цялостта на този проблем. Дезинформацията онлайн беше дефинирана за първи път в изготвения от нас доклад. До този момент нямаме орган, който да се занимава с този проблем, не е и това намерението ми. Говорим за проактивни мерки на доброволна основа, коментира Мария Габриел. "Фалшивите новини са бич. Трябва да се борим срещу тях. Фалшивите новини са феномен. Най-много фалшиви новини, след политическите, се оказват здравните. Това влияе право върху здравето на хората. Говоря за новини, които ви обещават мигновено лечение, обявяват, че ваксините са нещо лошо. В България имаше проучване, което показа, че над 50% от гражданите не могат да различат фалшивите новини. Най-важното в борбата е да има прозрачност - да се знае кой е автор на тази новини, кой е първоизточника за тази новина. Това са предложения, които са залегнали в моите предложения към ЕК. За първи път работим по тази тема. Никопй преди мен не е работил по тази тема и това е предизвикателство", разкри българският еврокомисар.

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас