18 Май, 2026

Мария Габриел: Ще работим срещу "изтичане на мозъци", Европа трябва да е балансьор между САЩ и Иран

Мария Габриел: Ще работим срещу "изтичане на мозъци", Европа трябва да е балансьор между САЩ и Иран

Мария Габриел

До края на 2020 г. суперкомпютърът трябва да заработи и у нас

„Културното наследство е част от нашето ДНК и трябва да бъде пазено от поколенията. Представителите на ЮНЕСКО не за първи път гледат мъжкото хоро в Калофер на Богоявление и е крайно време то да бъде включено в културното наследство на света. Европа е изправена пред предизвикателства. Тя е силна само когато е обединена. Трябва да превърнем потенциала ни в истинско лидерство и да се защитим от „изтичане на мозъци“. Това каза еврокомисарят ни Мария Габриел пред БТВ.

„С новия бюджет Европа заяви, че иска да инвестира в младите мозъци и в иновациите. 60 000 българи досега са се възползвали по програмата „Еразъм“. Днес децата ни казват, че мислят за околната среда и трябва да се насочим към тази посока. Иска ми се България да е по-активна. В програмата „Хоризонт 2020“ са инвестирани 920 млн. евро. В това отношение получаваме съдействие от СУ „Св. Климент Охридски“. Едва 5,6% се усвояват от средствата от страни, които са в ЕС след 2004 г.“, каза още Габриел. 

„До края на 2020 г. суперкомпютърът трябва да заработи и у нас, защото е възможност за инвестиции. Над 90% от симулациите в автомобилостроенето са чрез този вид компютри“, коментира еврокомисарят. 

„Ние много ясно казахме, че Великобритания ще бъде и ще продължи наш партньор и съюзник. За мен е важна програмата Еразъм, както и мощните изследвания, в които Великобритания е мощен сътрудник. ЕС показва обединена позиция по отношение на правата на гражданите и се надявам това да продължи. Много важно на този етап е да няма деескалация на напрежението между Иран и САЩ, а Европа да успее да бъде балансьор. ЕС трябва да остане стожер и да не променя своята позиция, защото следващите няколко дни и седмици са много важни“, заяви Мария Габриел. 

„Всяка седмица съм в България, защото за мен е важно какви са предизвикателствата в региона. Борбата с климатичните промени минава на първо място с промяна във всеки. Затова трябва да инвестираме в иновации. Затова е много важен синхронът с другите фондове. За да инвестираме център за научни изследвания, трябва да имаме първо сграда, след което програма „Хоризонт 2020“ да надгражда. Да докажем, че инвестициите в научните изследвания са изключително важни“, каза още еврокомисар Габриел. 
Сподели:

Коментари (0)

Лаура Кьовеши за българския прокурорски възел, разтърсил Европейската прокуратура

Лаура Кьовеши за българския прокурорски възел, разтърсил Европейската прокуратура

"Не бих казала, че митът, че източните държави са по-корумпирани от западните, е истина. А след тези години в Европейската прокуратура, когато виждам какво се случва днес в 24 държави членки, а в началото бяха 22, много пъти съм казвала, че няма чисти държави", заяви европейският главен прокурор

DARA кацна в София след триумфа на „Евровизия 2026“

DARA кацна в София след триумфа на „Евровизия 2026“

Българската изпълнителка е посрещната от фенове и журналисти на Терминал 2 на летище „Васил Левски“

Катастрофа между два тира блокира Прохода на Републиката

Катастрофа между два тира блокира Прохода на Републиката

По пътното платно има разлято гориво. Екипи на полицията пренасочват леките автомобили през прохода Шипка.