29 Април, 2026

Мария Габриел в Йордания: Оценяваме усилията срещу тероризма и радикализацията

Мария Габриел в Йордания: Оценяваме усилията срещу тероризма и радикализацията

Мария Габриел и Айман ал Сафади

60 години дипломатически отношения между двете страни

Вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел бе на официално посещение в Хашемитско кралство Йордания по покана на заместник министър-председателя и министър на външните работи д-р Айман ал Сафади. Тя бе приета и на аудиенция от Н.В. крал Абдула II, крал на Хашемитско кралство Йордания, съобщиха от пресцентъра на Министерството на външните работи.

"Йордания е важен партньор на България в региона на Близкия изток. Тази година се навършват 60 години от установяването на дипломатически отношения между двете страни. Ключови послания от визитата са готовността за задълбочаване на политическия диалог, определяне на стратегически области за сътрудничество и координация на усилията за справяне с регионални и глобални предизвикателства. В основата на подхода е нуждата да останем обединени от ценности като мир и солидарност", заяви Мария Габриел.

Във фокуса на дискусията бе засилването на политическия диалог и провеждането на политически консултации през следващите месеци. Акцент беше поставен и върху необходимостта от активизиране на търговско-икономическото и инвестиционното сътрудничество, както и за установяването на по-близки контакти между бизнес общностите на двете страни. Иновациите също бяха във фокуса на разговора, като Мария Габриел наблегна на потенциала на България и Йордания да бъдат регионални иновационни лидери.

Двамата министри откроиха и доброто сътрудничество между България и Йордания в сферата на образованието и науката. Програмата за сътрудничество в областите на образованието, науката и културата, подписана между България и Йордания през юли миналата година, ще насърчи международния образователен обмен.

Мария Габриел наблегна, че България цени и подкрепя инициативите на Йордания в областта на сигурността и противодействието на тероризма и радикализацията. Тя сподели още, че "България е готова да бъде домакин тази година на среща в рамките на "Процеса Акаба", като се надяваме тя да бъде придружена от визита на Негово величество краля на Йордания Абдула II." Инициативата е стартирана от крал Абдулла II през 2015 г. и включва поредица от международни срещи, насочени към укрепване на сътрудничеството и координацията в борбата с тероризма.

"Йордания се е доказала като фактор за постигане на мир. Поздравяваме усилията на Йордания и лично на Неговото Величество крал Абдула II за мир и стабилност в Близкия изток. Достъпът до хуманитарна помощ и защитата на всички цивилни трябва да бъдат приоритет. България подкрепя решение на принципа на две държави." - заключи вицепремиерът. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп атакува Мерц заради Иран

Тръмп атакува Мерц заради Иран

Германският канцлер изрази и съмнения относно изхода от преговорите, заявявайки, че не вижда „каква стратегическа изходна позиция ще изберат американците

Кемалистите излизат на протест в цяла Турция

Кемалистите излизат на протест в цяла Турция

В седмичното си обръщение към парламентарната група на НРП днес Йозел критикува последната вълна от арести на общински кметове от партията му по обвинения в корупция и манипулиране на търгове

WP: Украйна устоя срещу Русия и вече е готова да научи Европа как се води война

WP: Украйна устоя срещу Русия и вече е готова да научи Европа как се води война

„Трябва да изпитваме възхищение, уважение и благодарност за това, което прави Украйна“, заяви бившият началник на щаба на отбраната на Великобритания адмирал Антъни Радакин