31 Юли, 2026

Мария Калас трепери пред българската прима Елена Николай

Мария Калас трепери пред българската прима Елена Николай

Българите нямаме много поводи за гордост, затова не трябва да пропускаме ден като днешния. Обикновен и вероятно скучен, но за нас трябва да бъде по-специален.

На днешната дата през далечната 1905 години в село Церово, Пазарджишко е родена Стоянка Савова Николова. Рожденото й име не буди никаква интрига, но за света тя е кралицата на мецосопраните, станала известна с артистичното си име Елена Николай.

Директорът на "Ла Скала" пада на колене пред българската аристократка. Дори великата Мария Калас се е страхувала от Елена Николай. Гласът и актьорското майсторство на феноменалната българка са изкарвали от творческо и човешко равновесие любовницата на Аристотел Онасис. Оперният свят е бил поразен - как е възможно надменната гъркиня да тръпне от ужас пред българското чудо?

Възпитаничката на Американския колеж в Самоков, Николай остава до края на живота си патриот, макар и далече от родината си. Оперната прима никога не се отказва от корена си. Италия я помни като гордата българка, която поваля с шамар на стълбите на „Ла Скала” известния оперен критик Абиати, осмелил се да сипе обиди срещу произхода й.
Сподели:
Памет за Мамин Кольо - преди 65 години издъхва героят, когото България не бива да забравя

Памет за Мамин Кольо - преди 65 години издъхва героят, когото България не бива да забравя

Славният войвода е символ за тракийци и македонци, една от най-колоритните личности в националните ни борби за освобождение, възпят в българските народните песни

Черен ден: Василий Българоубиец ослепява воините на цар Самуил

Черен ден: Василий Българоубиец ослепява воините на цар Самуил

След битката при Ключ наследниците на Самуил не успяват да спрат византийския натиск и през 1018 година България губи независимостта си и попада близо два века под Византийско робство

71 години историята гузно мълчи за сваления от БКП израелски самолет, взел живота на 58 души

71 години историята гузно мълчи за сваления от БКП израелски самолет, взел живота на 58 души

През 1957 г. Международният съд в Хага осъжда България да изплати финансови обезщетения на семействата на жертвите по искове, заведени от Израел, САЩ и Великобритания - факто, който комунистическият режим заминат под килима

Коментари (0)