24 Ноември, 2024

Мария Захарова: Натовските другари все по-активно си търсят враг

Мария Захарова: Натовските другари все по-активно си търсят враг

Тя открито обвини Алианса, че е пренебрегвал през годините нормализирането на отношенията с Русия

Натовските другари все по-активно си търсят враг. С тези думи говорителят на руското министерство на външните работи Мария Захарова коментира огласената от генералния секретар на Алианса Йенс Столтенберг концепция за възпиране на Русия и Китай, съобщава БНР.

По време на седмичния си брифинг Захарова обвини Алианса, че е пренебрегвал през годините руските предложения за нормализиране на отношенията:

"Нееднократно през годините предлагахме инициативи, насочени към намирането на изход от тази криза. Например намаляване на напрежението, създаване на истински равноправна система за европейска и евроатлантическа сигурност. Всичко остана без каквато и да било ясна реакция. А дейността на създадения през 2002г. комитет Русия-НАТО беше замразена помните по чия инициатива. Не по руска". 

Захарова разкритикува и скорошните американско-турски военни учения в Черно море. Тя определи като провокативни изявленията на Пентагона и Държавния департамент, че маневрите спомагат за укрепването на сигурността в Европа:

"За всички е очевидно, че ученията са насочени срещу Русия. Протичат до самите граници на нашата страна, а по-конкретно – в близост до нашето черноморско крайбрежие и по този начин застрашават мира и стабилността".

По думите на Захарова Съединените щати наистина ще допринесат за укрепването на сигурността в Европа, ако накарат Украйна да изпълни споразуменията от Минск.
Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.