23 Февруари, 2026

Марко Рубио е на преговори в Париж, в опит да уреди мира в Украйна

Марко Рубио е на преговори в Париж, в опит да уреди мира в Украйна

Снимка: архив

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обеща преди да встъпи в длъжност, че бързо ще сложи край на войната, която бушува след инвазията на Русия в съседна Украйна през февруари 2022 г., и изрази разочарованието си от отказа на Москва

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио ще се срещне с френски лидери в Париж днес, за да обсъдят войната в Украйна.

Това съобщиха от неговия кабинет на фона на неуспешните опити да бъде убедена Русия да се съгласи на прекратяване на огъня.

Според френски дипломатически източник, Рубио и пратеникът на президента на САЩ Стив Уиткоф ще обсъдят също така напрежението около иранската ядрена програма и проблемните точки в Близкия изток в разговори с президента на Франция Еманюел Макрон и външния министър Жан-Ноел Баро.

Конкретни предложения за разговорите не бяха оповестени, но миналата седмица Уиткоф се срещна с руския президент Владимир Путин в опит да окаже натиск върху Москва като част от усилията на американския президент Доналд Тръмп за прекратяване на огъня, предаде АФП.

Преди да встъпи в длъжност, Тръмп обеща, че бързо ще сложи край на войната, която бушува след инвазията на Русия в съседна Украйна през февруари 2022 г., и изрази разочарованието си от тактиката на Москва.

Уиткоф обаче заяви тази седмица, след третата си среща с Путин, че все още вижда, че „се очертава мирно споразумение“.

Рубио ще бъде на третото си пътуване в Европа, откакто стана първи дипломат на САЩ. Той вече посети Мюнхенската конференция по сигурността и срещата на НАТО през февруари и март.

За Европа Украйна стана още по-критична след неотдавнашните ракетни удари на Русия по два украински града, при които загинаха десетки цивилни.

Сподели:

Коментари (0)

Калас призова за дипломатическо решение по въпроса с Иран: Няма нужда от още една война в региона

Калас призова за дипломатическо решение по въпроса с Иран: Няма нужда от още една война в региона

"Вярно е, че Иран се намира в най-слабата си позиция досега"

Руските специални служби превърнаха Австрия и Швейцария в плацдарм за подривната си дейност

Руските специални служби превърнаха Австрия и Швейцария в плацдарм за подривната си дейност

От там се осъществяват интензивни агентурни, технически и други незаконни разузнавателни и диверсионни дейности, насочени и срещу европейските държави от ЕС и НАТО, но преди всичко срещу Германия, Франция и Италия

Зеленски: Путин започна Третата световна война и единственият отговор е натискът към него

Зеленски: Путин започна Третата световна война и единственият отговор е натискът към него

"Въпросът е колко територия ще може да завземе и как да бъде спрян... Русия иска да наложи на света различен начин на живот и да промени живота, който хората са избрали за себе си.“