20 Юли, 2026

Марта Кос към Западните Балкани: Извършете реформите, за да ви помогнем!

Марта Кос, снимка: архив

Еврокомисарят по разширяването припомни, че Албания отвори нов клъстер от преговорите по присъединяването и изрази надежда, че вероятно няма да бъде последният до края на годината

Работете по реформите - това е съветът ми към държавите-кандидати за членство в Европейския съюз. Щом завършите реформите, аз ще бъда вашият най-голям застъпник в Брюксел и сред държавите-членки.

Това заяви еврокомисарят по разширяването Марта Кос по време на форума "ЕС среща Балканите", който се провежда в София.

"Разширяването е стратегически инструмент за обединяването на Европа. Знам, че има много фрустрация сред много от кандидатите. През последните години Европа бе погълната от предизвикателствата с миграцията, дълговете криза, БРЕКЗИТ, Ковид и енергийната криза, но периодът на умора от разширяването свърши. Работим по ускоряване на евроинтеграцията, доколкото е възможно", каза още Кос.

Еврокомисарят припомни, че Албания отвори нов клъстер от преговорите и изрази надежда, че вероятно няма да бъде последният до края на годината.

"За да се възползвате от този прозорец, е необходимо силно лидерство, трансформация и реформи, компромиси, начин на мислене, който да се откъсне от миналото и да гледа към бъдещето. Това искаме да видим в Западните Балкани", категорична е тя.

"Албания, Северна Македония и Черна гора вече са част от единната европейска платежна зона. Има много възможности, много потенциал", изтъкна още Марта Кос./БГНЕС

Сподели:
Напрежението ескалира: Рубио обвини Иран, че използва Ормузкия проток като оръжие срещу света

Напрежението ескалира: Рубио обвини Иран, че използва Ормузкия проток като оръжие срещу света

Американците са изправени пред нуждата да търсят подкрепа срещу агресивната политика на Техеран

Удар по руските олигарси и РЦБ: Белгия им прибра 6,6 милиарда евро под носа и отряза 200 съдебни жалби

Удар по руските олигарси и РЦБ: Белгия им прибра 6,6 милиарда евро под носа и отряза 200 съдебни жалби

Европейският съд отхвърли жалбите срещу санкциите, а приходите от блокираното руско имущество вече активно финансират Киев въпреки съдебната война на Кремъл

Мадяр номинира феноменалната шахматистка Юдит Полгар за президент

Мадяр номинира феноменалната шахматистка Юдит Полгар за президент

Страната ни се нуждае от единство, мир и президент, с когото всеки унгарец може да се гордее, аргументира избора си новият унгарски премиер

Коментари (0)