19 Февруари, 2026

Мартин Димитров: Има тайна договорка с Москва за АЕЦ "Белене"

Мартин Димитров: Има тайна договорка с Москва за  АЕЦ "Белене"

Кой ще ги плати тези между 20-30 млрд. лв.? Няма тук дядо Коледа...

"Европейско финансиране за АЕЦ "Белене" няма да има. Тази идея е абсурдна. Съмнявам се, че ще има интерес и от съседните балкански държави. Очевидно е, че има тайна договорка с Москва. Нека не ни залъгват с балкански сюжети. Кой има най-голям интерес да спаси този проект. Това е Москва, то е ясно...", попита Мартин Димитров от "Нова република" в "Лице в лице" на Би Ти Ви.  

АЕЦ "Белене" ще удвои цената на тока по думите му. "Кокато има нова ядрена мощност цената я плащаме ние, няма кой друг да е.   Кой ще ги плати тези между 20-30 млрд. лв. Няма тук дядо Коледа", каза той.

Мартин Димитров коментира и сделката за ЧЕЗ. Тази сделка е въпрос на национална сигурност, защото касае електропреносната мрежа за 40% от българите. В Европа биха ли допуснали фирма без опит за това. Това каза и попита експертът Мартин Димитров.

Има два проблема. Единия е опитът  в тази дейност. Тази фирма няма опит. И второ - какво е финансирането, кои са банките. Ако така продължават нещата, всеки регулатор ще се оправдава с другия. Няма смисъл да продължава тази агония. Убеден съм, че българското правителство има информация какво се случва, посочи той. 

Трябва да има обща работна група от всички регулатори и до няколко дни се изготви доклад. Но всеки от регулаторите казва, че не може да свърши работа. КЕВР е специфичният регулатор. Твърдя, че по сегашните правила имат правомощия, каза още той.

  
Сподели:

Коментари (0)

Румяна Бъчварова става началник на кабинета на служебния премиер Андрей Гюров

Румяна Бъчварова става началник на кабинета на служебния премиер Андрей Гюров

В периода 2009 г. - 2013 г. е началник на кабинета на министър-председателя Бойко Борисов

Лена Бориславова: Балабановци и Тошковци  си отиват по най-грозния и омерзителен начин

Лена Бориславова: Балабановци и Тошковци си отиват по най-грозния и омерзителен начин

Тя призна, че не може да изпита съчувствие след всичко, което ИТН са причинили с престоя си в политиката.

ИТН: Цицелков има петгодишна забрана от ЕК да е наблюдател на избори от името на ЕС

ИТН: Цицелков има петгодишна забрана от ЕК да е наблюдател на избори от името на ЕС

"Повдигаме въпроса - три пъти ли е арестуван Стоил Цицелков преди години в местните РПУ?"