По думите на депутата от ДБ проблемът не е само двойните доходи на държавни служители, но и "трайно незаети щатни бройки", бонусите и др.
В последните дни темата за финансовата стабилност на държавата отново излезе на преден план, след като стана ясно, че цели 75 679 души в бюджетния сектор се радват на привилегията да получават едновременно трудово възнаграждение и пенсия.
Това разкри в интервю за БНТ депутатът от "Демократична България" Мартин Димитров, който подчерта, че има нужда спешни и дълбоки реформи в публичната сфера.
Според Димитров, най-голямата група от тези служители попада в категорията "други" – цели 63 282 души. В системите на МВР, Министерството на отбраната и свързаните с тях ведомства, броят на хората с двойно финансиране достига 7039.
Още 5338 държавни служители, назначени по Закона за държавния служител, също се възползват от тази възможност. Тази практика, според експерти, натоварва излишно бюджета и създава предпоставки за неефективно разходване на публични средства.
Мартин Димитров подчерта, че проблемът не се изчерпва само с двойните доходи.
В държавната администрация съществуват и т.нар. "трайно незаети щатни бройки", за които се отделят средства за заплати, въпреки че реално няма назначени служители.
Тези средства често се пренасочват за изплащане на бонуси, което допълнително утежнява финансовото състояние на държавата.
В отговор на нарастващия бюджетен дефицит, който според Димитров е "изпуснат, но решим", от "Демократична България" предлагат цялостен план за реформи.
"Трябва да се започне от трайно незаетите щатни бройки – за част от тях се дава бюджетиране за заплати все едно има хора, но там няма. Те се използват за плащане на бонуси.
Втората част от реформата е хората в бюджетния сектор, които едновременно получават заплата и пенсия. Поетапно трябва да бъдат освободени – те са общо 75 679 души, които едновременно получават заплати и пенсии. От тях 7039 са в МВР, МО и свързани ведомства. По Закона за държавния служител има 5338, които едновременно получават заплата и пенсия, а т.нар. други са 63 282.", посочи пред БНТ депутатът.
Сред ключовите мерки са поетапното освобождаване на служителите с двойни доходи, въвеждане на задължителни търгове за болниците при разходване на средства от здравната каса и уведомяване на пациентите за получените здравни услуги.
Така, според Димитров, ще се постигне по-голям контрол и прозрачност, а дефицитът може да бъде сведен до 2,6% през 2026 г. и 2,5% през 2027 г.
Още една важна стъпка, която Димитров предлага, е разсрочването на изплащането на няколко заплати при пенсиониране на държавните служители.
По този начин, според него, ще се облекчи натискът върху текущия бюджет, без да се нарушават договорните отношения между държавата и нейните служители.
Още от Бизнес
Таван на увеличението на държавния дълг от 0,5% от БВП по германски образец, записан в Конституцията
Дефицитите захранват популизма, а популизмът произвежда нови дефицити. После идват инфлацията, несигурността, бедността и разпадането на доверието, казват от политическата формация
ЕС готви парична революция: ускорява дигиталното евро въпреки съпротивата на банките
За разлика от парите по банковите сметки, дигиталните евро ще се съхраняват в отделен виртуален портфейл, а това може да стане реално през 2029 година
Япония подписа историческо споразумение за износ на големи бойни кораби
Корабите от клас Mogami-class frigate се смятат за едни от най-съвременните военноморски платформи, разработени от Страната на изгряващото слънце