28 Януари, 2026

Мартин Димитров: Сметката в предложения от служебното правителство бюджет е надписана

Мартин Димитров: Сметката в предложения от служебното правителство бюджет е надписана

Мартин Димитров

3% дефицит е важен заради лихвите, не само заради еврозоната, заяви депутатът от ПП-ДБ

Сметката в предложения от служебното правителство бюджет е надписана, те не са направили нито един опит за намаляване на разходите. Напротив - има голямо увеличаване. 1 млрд. повече приходи и 3% дефицит можем да имаме, ако вземаме 100% данък дивидент от държавните компании. Това каза за депутатът от ПП-ДБ Мартин Димитров по Нова Нюз.

Според него не трябва да се увеличават данъците. "Искаме да видим ефекта от диференцираните ставки по ДДС. Трябва да се прегледат разходите и да се установи кои са излишни. Президентът трябваше да свика срещи с партиите и всяка да предложи как да се свият разходите. Вместо това служебният кабинет е събрал всичко, което са се сетили като разходи, и са получили 6% дефицит. Трябва да обсъдим и да видим кои разходи могат безболезнено да отпаднат", коментира той. 

Икономистът обясни, че проектите, които не са готови, трябва да отпаднат от капиталовите разходи. "Служебният проблем се превръща в проблем за България. Той има роля да подготвя страната за избори, ако управлява повече, не може да свърши никаква важна работа, защото чака да бъде сменен всеки момент", смята Димитров. 

По думите му 3% дефицит е важен заради лихвите, не само заради еврозоната. "Големият дефицит е лоша новина за финансовите пазари. Капиталовите разходи са над 10 млрд. лева. Не мисля, че има проектна готовност за плащания в такъв мащаб, а това също вдига дефицита. Разходите за издръжка нарастват с 46%, а при очаквана инфлация от 7%, тя може да нарасне с 20%. Как няма да има голям дефицит? Имаме сериозни резерви към това. За два дни бяха приети 7 диференцирани ставки по ДДС, което имаше ефект от 1 млрд. на бюджета", подчерта Димитров.  
Сподели:

Коментари (0)

Търси се служебен премиер: Йотова има среща с ръководството на БНБ

Търси се служебен премиер: Йотова има среща с ръководството на БНБ

Колкото и да е подготвен председателят на НС, не е честно и справедливо - към него ще има съмнения за някаква намеса в изборния процес, каза Рая Назарян по повод възможността да влезе в ролята на служебен премиер

Севдалина Арнаудова: Не ви ли е срам да хвърлите цялото гнусно авторство за арестите на Кирил Петков?

Севдалина Арнаудова: Не ви ли е срам да хвърлите цялото гнусно авторство за арестите на Кирил Петков?

Сами си запалихте партийната кухня на 17март 2022 година, като измислихте цялата оперативна комбинация

Николай Нанков: Кирил Петков "ще опере пешкира" за позорния арест на Борисов

Николай Нанков: Кирил Петков "ще опере пешкира" за позорния арест на Борисов

Днес стана ясно, че Кирил Петков за своите вече е в категорията на "бившите хора", по израза на Бойко Рашков