4 Февруари, 2026

Мартин Табаков: Визитата на Пелоси показва на Китай, че Тайван има подкрепата на САЩ

Мартин Табаков: Визитата на Пелоси показва на Китай, че Тайван има подкрепата на САЩ

Мартин Табаков

Ако Китай влезе в Тайван, САЩ ще подкрепят Тайпе с оръжие

С визитата на Ннаси Пелоси САЩ показаха своята подкрепа за Тайван, заяви пред БНР международният анализатор Мартин Табаков.

"Председателят на Камарата на представителите в американския Конгрес Нанси Пелоси заяви в Тайпе, че няма промяна в политиката на САЩ за единен Китай. Това означава, че Вашингтон признава, че и от двете страни на Тайванския проток има една и съща държава, само че това не означава, че Вашингтон признава суверенитета на китайския режим в Пекин спрямо този на демократичното управление в Тайпе. Това е т.нар. "стратегическа амбивалентност" - неяснота на политиката на САЩ спрямо този казус. И тя е умишлена, за да предостави възможност на властите в САЩ да лавират при ескалация на напрежението." - коментира той. 

Табаков допълни, че ако Китай влезе в Тайван, САЩ ще подкрепят Тайпе чрез продажба на оръжие.

По думите му, конфликтът между Пекин и Тайпе не е конвенционален като този в Украйна: 
"Военните обучения са безпрецедентни по своята мащабност. Те нарушават териториалните води на Тайван. Налагат се сериозни санкции на вноса и на износа от и към Тайван. Визитата на Нанси Пелоси е част от идеята да се покаже на властите в Пекин, че Тайпе има американски гръб. Ако тя не беше направила тази визита, щеше да излезе, че САЩ признават натиска на Китай и да изглеждат по-слаби."

Сподели:

Коментари (0)

Консултациите при Йотова: БСП-ОЛ предлага парламентът да гласува Бюджет 2026

Консултациите при Йотова: БСП-ОЛ предлага парламентът да гласува Бюджет 2026

Кирил Добрев посочи, че отговорността за служебното правителство е споделена - на фона на думите на Йотова, която твърди, че тя е на парламента. 

Собственикът на хижа "Петрохан" със зловещо послание преди тройното убийство

Собственикът на хижа "Петрохан" със зловещо послание преди тройното убийство

В прощалното писмо, което изпратил до своята майка, той написал, че нищо от това, което ще чуе, не е вярно

Започват извънредни проверки на енергийните дружества заради високите сметки за ток

Започват извънредни проверки на енергийните дружества заради високите сметки за ток

В министерството на енергетиката са постъпили жалби за качеството на получената услуга, а в КЕВР - за твърде високи сметки