3 Юли, 2026

Маскирани "похитиха" Михаил Шаакшвили в Киев

Маскирани "похитиха" Михаил Шаакшвили в Киев

Опозиционерът е откаран с бял бус в неизвестна посока, съпартийците му го издирват

Маскирани мъже с камуфлажни униформи задържаха лидера на украинската партия "Движение на новите сили" и бивш президент на Грузия Михаил Саакашвили в Киев в понеделник, съобщи говорителката му Татяна Баграновска.

По думите ѝ мъжете не са се представили по никакъв начин и са отвели опозиционера в неизвестна посока с бял бус. Затова и Баграновска смята, че Саакашвили е бил похитен.

"Михаил Саакашвили бе задържан в ресторанта "Сулунги" който е до офиса на нашата партия", заяви говорителката му, цитирана от ТАСС.

Все още няма официална информация какво се е случило с бившия грузински президент. В момента адвокатите на партията му опитват да изяснят всички обстоятелства, свързани с отвеждането му.

По-рано в понеделник Саакашвили трябваше да се яви на разпит в украинската прокуратура във връзка с проверка срещу него. Той обаче не се отзова на призовката в 12.00 часа местно време, тъй като смята проверката за незаконна.

Миналата седмица самият Саакашвили съобщи в интервю за грузинската телевизия "Рустави-2", че имиграционните власти в Украйна са решили той да бъде екстрадиран в Полша.

Междувременно миналия петък украинският министър на правосъдието Павло Петренко заяви, че няма никакви юридически пречки Саакашвили да бъде екстрадиран в Грузия, където е издирван. Няколко дни по-рано Киевският съд отхвърли жалба на Саакашвили срещу решение на по-долна инстанция, с което му се отказва статут на бежанец или на лице, нуждаещо се от допълнителна защита.

Сподели:
Имиграционните власти на САЩ арестуваха 10 000 нелегални мигранти за 5 дни

Имиграционните власти на САЩ арестуваха 10 000 нелегални мигранти за 5 дни

„Още от първия ден служителите на Министерството на вътрешната сигурност изпълняват обещанието на президента Тръмп към американския народ да арестуват и депортират престъпни нелегални имигранти, включително убийци, изнасилвачи, педофили, членове на банди и терористи“, каза говорител на ведомството

В Киев е обявен ден на траур след смъртоносните удари на агресора

В Киев е обявен ден на траур след смъртоносните удари на агресора

По последни данни, загиналите са 27, а близо 100 са ранени, поразени са 130 сгради в украинската столица

Трагедия в сърцето на Манхатън: Мъж издъхна, след като се самозапали пред сградата на ООН

Трагедия в сърцето на Манхатън: Мъж издъхна, след като се самозапали пред сградата на ООН

Мъжът е носел със себе си тибетски флаг – детайл, който веднага породи спекулации за политически мотивиран протест срещу политиката на Китай в Тибет

Коментари (0)