Математик: До Ивановден ще проличи дали мерките са се спазвали, следващата седмица смъртността ще намалее
"Мерките дадоха резултат. Ние бяхме напът да достигнем до 10 000 случая на ден. В момента сме спаднали под 2000 случая средно на ден". Това заяви математикът Лъчезар Томов пред БТВ.
Той прогнозира, че следващата седмица ще има спад и в смъртността при заболелите с коронавирус. "Това няма да дойде веднага, защото средната възраст на заболелите скочи с 10 години през последните седмици, което увеличава риска от тежко развитие и смъртност, но така или иначе намаляването на случаите ще доведе до намаляване на смъртноспа", смята Томов.
"Всичко зависи как се спазват мерките. В момента имаме спад в София и още няколко области, но не виждаме спад в Бургас и Варна", коментира математикът. "Очаквам скок на случаите една седмица след Нова година най-късно, която след това да утихне, ако мерките останат както сега", каза Лъчезар Томов по повод възможността за увеличаване на боря на заразените около предстоящите празници.
До 7 януари ще си проличи дали мерките са били спазвани, или е имало големи празненства, които ще доведат до скок в броя на заразените, прогнозира Томов."Ако се върне началното училище, макар то да има малък принос в преносимоспа на вируса, ще има скок, защото училището свързва всички работни места на едно място, всички подмрежи в една обща мрежа", отбеляза Томов. "Все още има много спекулации около новия щам на коронавируса, но се говори, че той по-лесно се разпространява сред децата. Според професор Лаутербах от Германия коефициентът на заразност на новата разновидност на вируса е 3, а не както досега 2,5", каза математикът.
Още от България
Мотото на поклонението в „Белене“ е: Солидарни с жертвите и техните наследници
То по традиция ще се състои на бившия Втори обект на концлагера на дунавския остров Персин.
В събота температурите стигат до 30 градуса! Връхлитат бури, гръмотевици и градушки
Дневни температури: за София – 26 градуса, Белград – 24, Солун – 27 градуса, Букурещ и Атина – 29, Истанбул – 30, Скопие – 31 |
Автобус се преобърна в София - двама души загинаха, 11 са тежко ранени (обновена)
Според дежурния диспечер на градския транспорт, в автобуса се е врязала лека кола, която се е състезавала с друг автомобил