Със сигурност ще задържим 100-те смъртни случаи на ден, ще стигнем до 150 и до 200, а в София хиляди до януари!– оттам-насетне ще видим какви мерки ще вземем. Това заяви Петър Велков - математик и експерт по управление на кризи пред Нова телевизия. По думите му, ефектът от каквито и да е мерки се вижда в период от 14 до 28 дни.
“За съжаление последните данни за смъртността от COVID-19 не са моментен пик. Все още не сме достигнали пиковите стойности”. Това заяви в предаването „Здравей, България” Петър Велков, който зове за пълен локдаун.
„Данните са ретроспективни. Тези свързано със смъртността и с тежките случаи вървят съответно с 10-14 дни и 21 дни назад. Тоест в момента това, което имаме като тежки случаи е от седмицата около 20 октомври – тогава са се заразили тези хора”, посочва експертът.
"Сега имаме 3-4 пъти по-високи стойности. Това означава, че смъртността ще се увеличава. Тази седмица ще е по-висока смъртността с 50% от миналата седмица. Другата още 50% по-висока от тази, а по-другата 70% по-висока смъртност", апокалиптично предрече той.
"Скоро ще минем стабилно по над 100 смъртни случая дневно и ще задържим тези стойности. После ще станат 150 случая и ще стигнем до 200 случая дневно. Зависи какви мерки ще се взимат. Не се знае и колко хора ще имат достъп до болнична помощ", каза той.
Той напомни многократно подчертаваната си теза, че имаме по-малко карантинирани, отколкото са активните случаи. Математикът обясни, че ако караме с тези темпове, здравната система няма да издържи.
Системата на образование трябва да излезе за 21 дни в дистанционна форма на обучение. Това е ключово. Неадекватно обаче е да работят баровете, а училищата не. Трябва да има ограничение и на заведенията. Имаме по 15% заболеваемост при учителите. Скоро няма да има кой да преподава на децата дори и онлайн. Леталитетът е много висок", казва той.
"Надявам се на отговорността на обществото, когато държавата абдикира", заключи Велков.
По думите му заради загубата на лекари като жертва на коронавируса, в следващите години ще има вторични последици - починали от болести, които могат да бъдат лекувани от вече починалите лекари.
“Ние се провалихме като общество да спазваме мерките. Когато имаме голям процент хора, неспазващи мерките, много хора, които не вярват във вирус и неефективна система за проследяване и карантиниране – всички тези мерки водят до претоварване на здравната система”, категоричен е математикът.
"Трябва да се затворим, за да овладеем ситуацията. Ако следваме изчисленията на Витанов и схемата му 1 към 8, то само в София до януари при възможно най-ниската смъртност биха починали 4500 човека", каза той.
По думите му е важно след локдаун как ще се отвори после.
"Важно е обществото да спазва елементарни мерки. Така могат да се спазват нормални нива на заразата. Най-добрият пример е Финландия", смята Велков.
"Трудно е в момента да се правят акуратни изчисления за дълъг период от време. Няма проследяване и тестване в България. Не знаем каква е реалната ситуация тук. Различни математици дават различни схеми за смятане и не се знае коя е правилна. Ситуацията е ужасяваща. Много хора ходят с температура на работа, за да не я загубят и се правят на здрави", каза Велков.
"Хубавото е, че много хора се тестват с антигенни тестове и си остават вкъщи, ако те са положителни", каза той.
"Леталитетът сред лекарите е голям. Губим светила, които десетилетия няма да можем да възстановим. В определени области с десетилетия няма да има кой да лекува хората. Трябва да вземем мерки, за да контролираме ситуацията", завърши Велков.
![Математик: Ситуацията е ужасяваща, София ще има през януари хиляди смъртни случаи на ден!](/static/downloads/uploads/Images_3/P/petar-velkov.jpg)
Петър Велков
Много хора ходят с температура на работа и се правят на здрави, заяви Петър Велков
Фактор Фактор
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов