25 Февруари, 2026

Мая Манолова се срещна с Желяз Андреев

Мая Манолова се срещна с Желяз Андреев

За защитата на българина ще е необходим депозит от 20 000 долара

Омбудсманът Мая Манолова се срещна днес с Желяз Андреев и приятелката му Милена Здравкова. На срещата присъства и адвокат Ивайло Дерменджиев, експерт по международно право, съобщиха от пресцентъра на омбудсмана. 29-годишният младеж, чиято екстрадиция бе поискана от САЩ, където той е обвиняем за нарушаване на ембаргото за търговия със Сирия, се обърна с молба към Манолова за подкрепа и съдействие пред институциите за защита правата му като български гражданин.

След промяна в Конституцията през 2005 г. се допуска предаването на гражданин на Република България на друга държава или на международен съд за целите на наказателно преследване, когато това е предвидено в международен договор, ратифициран, обнародван и влязъл в сила за Република България. Екстрадицията е поискана от САЩ на основание на договор за екстрадиция, сключен с България и предстои българският съд да се произнесе дали ще допусне предаването му на американските власти. Омбудсманът се ангажира да проведе среща с американския посланик Ерик Рубин, на която да обсъдят казуса на Желяз Андреев. Освен това, Мая Манолова ще изпрати препоръка до министъра на правосъдието Цецка Цачева, в която ще настоява за сформиране на експертна група, която да преразгледа и анализира договора за екстрадиция със САЩ в контекста на защита правата на българските граждани. Във връзка с откриването на набирателна сметка за осигуряване на адвокатска защита на Желяз Андреев в САЩ, омбудсманът предложи да участва в обществен съвет за наблюдение за прозрачното и целесъобразно разходване на събраните средства. В съвета ще се включи и адвокат Дерменджиев.

Предварителната информация сочи, че за защитата ще е необходим депозит от 20 000 долара. Неизразходваната част от средствата ще бъдат дарени за кауза, свързана с права на деца. По-рано през деня омбудсманът проведе среща с премиера Бойко Борисов, на която потърси съдействие от Министерство на външните работи за предприемане стъпки в защита на българския гражданин.

Сподели:

Коментари (0)

Росен Желязков: И хлябът, и ножът са в служебното правителство

Росен Желязков: И хлябът, и ножът са в служебното правителство

Според него отхвърлянето на ветото на президента Илияна Йотова в пленарна зала днес е било предсказуемо. "Както беше предсказуемо и гласуването на ПП-ДБ с Новото начало", добави той

Дечев отговори за „Петрохан“: Сериозни пропуски в оперативната работа още преди убийствата

Дечев отговори за „Петрохан“: Сериозни пропуски в оперативната работа още преди убийствата

"Проведох разговорите с екипите, които разследват, уверих, че няма да има уволнения, нито премествания. Няма да се меся в работата им", заяви служебният министър на вътрешните работи

Скандал в БСП - Крум Зарков изхвърли знакови лица от листите

Скандал в БСП - Крум Зарков изхвърли знакови лица от листите

Това са трима от кабинета „Желязков“, Драгомир Стойнев, Кирил Добрев, Мая Димитрова, Деян Дечев и Петър Кънев