Ликвидирането на иранския генерал Касем Солеймани е част от стратегия за възпиране на предизвикателствата, поставяни от противници на САЩ, която се прилага и към Китай и Русия, заяви държавният секретар Майк Помпео, цитиран от Ройтерс и БТА.
В речта си в Института Хувър на калифорнийския университет Станфорд вчера Помпео не спомена предишните твърдения на Вашингтон, че Солеймани е бил ликвидиран поради планирани нападения срещу американски цели. Вместо това изказването се фокусира върху плановете на администрацията на президента Доналд Тръмп за "истинско възпиране" на Иран. Помпео подчерта, че ликвидирането на влиятелния ирански военен е било част от по-широка стратегия на САЩ.
"За да има реално възпиране, "врагът ви трябва да разбере не само, че можете да го накарате да плати висока цена, а и че всъщност сте готови да направите това", заяви държавният секретар. Той добави, че сключеното през 2015 г. ядрено споразумение е дало смелост на Иран.
"В момента САЩ имат най-добрата в историята си позиция на силата спрямо Иран", заяви Помпео.
"Значението на възпирането не се ограничава до Иран", подчерта той. "Във всички случаи трябва да възпираме противниците си, за да защитим свободата. Това е смисълът на работата на президента Тръмп да направи нашата армия по-силна от всякога", добави първият дипломат на САЩ.
Бившият държавен секретар Кондолийза Райс и настоящият Майк Помпейо по време на изслушването и речта в университета Станфорд
Той даде за пример подновяването на военната помощ за Украйна срещу подкрепяните от Русия сепаратисти, изтеглянето от споразумение за контрол на въоръженията и изпитаният на нова американска ракета със среден обсег. Увеличаването на военноморските учения на САЩ в Южнокитайско море и налагането на мита върху китайски стоки също са част от стратегията на администрацията, увери Помпео.
Ликвидирането на иранския генерал Касем Солеймани беше правомерно, заяви главният прокурор и министър на правосъдието на САЩ Уилям Бар.
Свят
Помпео: Ликвидирането на Солеймани е част от стратегия, прилагана и към Китай и Русия
Автор: Димитър Иванов


Коментари (0)