"Това е скъпо, доста безсмислено и самодискредитиращо се. Но руското Министерство на отбраната заяви, че това било отговор на измислената от Кремъл атака срещу резиденцията на Путин ", смята журналистът
Майкъл Наки, руски опозиционен журналист
Натискът на Тръмп върху Венецуела работи: властите на страната заявиха за освобождаването на значителен брой затворници. Както и обсъждахме, планът на Рубио изглежда много добре обмислен и това наистина може да се окаже първият случай в историята на САЩ, когато им е удалось да сменят режим, без да предизвикат локална криза.
Междувременно Тръмп продължава да заплашва Иран с прилагане на сила, ако там започнат масови убийства на протестиращи. Разбира се, всичко това изобщо не е онова, за което гласуваха избирателите на Тръмп: предизборната му кампания, напротив, беше съсредоточена върху пълен изолационизъм. Но на мен новият западен свят „с юмруци“ всъщност ми харесва. Към Тръмп образец 2026 година засега нямам въпроси — макар че годината едва започна. В самия Иран протестите нарастват: маси от хора, излизащи срещу режима, изпълват градовете и всичко това изглежда доста тревожно за режима на аятоласите.
Русия продължава терора. Изминалата нощ бяха нанесени сериозни удари по Киев и по Лвов. По последния беше изстрелян „Орешник“. Честно казано, аз все още не разбирам защо се изстрелва носител на ядрен заряд без бойна част. Това е скъпо, доста безсмислено и самодискредитиращо се. Но руското Министерство на отбраната заяви, че това било отговор на измислената от Кремъл атака срещу резиденцията на Путин. С една дума — пълна глупост. Но от това обстрелите не стават по-малко варварски и чудовищни.
Украйна продължава да отговаря на руските атаки. Вчера Въоръжените сили на Украйна за първи път успяха напълно да изключат електрозахранването в Белгород. Както помните, Володимир Зеленски предупреди Русия, че атаките срещу енергийната инфраструктура на Украйна няма да останат без отговор и той ще бъде симетричен. Проблеми с електроснабдяването има и в Орел. Очевидно това е отговор на блэкаутите в Запорожка и Днепропетровска област, които руските сили се опитаха да осъществят преди дни.
На фронта руските военни продължават да се приближават към Константиновка и се активизират в Сумска област, където за първи път от много месеци превзеха цяло село. Междувременно интернет се залива с видеа на поредната „аналоговнетна“ иновация — терминали Starlink, монтирани на коне. Тази война изглежда все по-безумна.
А основният враг на руския военен е собственият му командир и държавата. Офицери изпращат войници под дронове да носят червен хайвер за новогодишната трапеза, а онези, които се връщат у дома, не получават нито рехабилитация, нито дори протези.
Още от Свят
Как Брекзит разклати стабилността на Великобритания - 58% от британците го смятат за грешка
Нищо от онова, което обещаваха твърдите привърженици на Брекзит, не се случи
Украйна вярва, че Тръмп подкрепя по-смели действия спрямо Русия
„Президентът вярва в мира чрез сила“, заяви високопоставен американски служител пред Киев индипендънт
Иран обяви тридневно честване в Техеран за погребението на Али Хаменей
Върховният лидер на страната загина при въздушен удар в първия ден на войната със САЩ и Израел на 28 февруари