5 Декември, 2025

Майки на деца с увреждани още по-гневни: Това е гавра с нас, поредното напразно обещание

Майки на деца с увреждани още по-гневни: Това е гавра с нас, поредното напразно обещание

снимка: Би Ти Ви

Причина за поредния им протест, с който блокираха Орлов мост, са последните поправки в готвения Закон за хората с увреждания

Mайките на деца с увреждания отново излязоха на национален протест. За пореден път те изразяват недоволството си от липсата на адекватни грижи. 

Родителите се събират пред сградата на Народното събрание и са в обичайните си дрехи – с черни тениски с надпис „Системата ни убива”. Казват, че са на протест, защото промените, според тях се бавят, а от вчера гневът им е още по-голям заради последните поправки в готвения Закон за хората с увреждания. Те са се наложили заради критики на различни министерства. Най-безпощадно е финансовото ведомство, а неговата „зелена светлина” е ключова.

„Това е поредната гавра с нас, поредното празно обещание, лично от Бойко Борисов”, заяви Вера Иванова, майка на дете с увреждания, пред Би Ти Ви. 

„Обещал съм едно единствено нещо и то е в новия бюджет да има 150 милиона повече за хората с увреждания. Ако няма 150 милиона повече, тогава могат да се обърнат към мен”, коментира премиерът Бойко Борисов.

Според социалния министър редакцията е заради критики, че не може да се правят препратки  към несъществуващи закони. „Основните неща в законопроекта, които бяха договорени през последните месеци между министерствата и хората с увреждания, са запазени”, каза социалният министър Бисер Петков.

Социалният министър: Основните неща в законопроекта за хората с увреждания са запазени
След критики на финансовото министерство отпада създаването на фондове за заетост и за достъпна среда. Облекчават се квотите за бизнеса за наемане на хора с увреждания.

Финансовото министерство наистина е безпощадно в становището си по законопроекта. Най-общо казва, че е неприемливо да се създават нови структури, които донякъде дублират съществуващи, мястото на част от темите е в други закони, а не в този. Националният съвет за интеграция на хората с увреждания пък отложи гледането на законопроекта. Изходът от ситуацията засега е неясен.
Сподели:

Коментари (0)

Бил Гейтс: Съкращаването на помощта доведе до трагичен ръст на детската смъртност

Бил Гейтс: Съкращаването на помощта доведе до трагичен ръст на детската смъртност

Намаленията означават, че броят на децата, които умират преди да навършат 5 години, се очаква да се увеличи до 4,8 милиона тази година, което е с 200 000 повече от 2024 г., според годишния доклад Goalkeepers на Фондацията „Гейтс“

Младежи от училищата в Тетевен зарадваха с подаръци потребителите на Дневния център за лица с увреждания 

Младежи от училищата в Тетевен зарадваха с подаръци потребителите на Дневния център за лица с увреждания 

Инициативата има за цел да възпита младите хора към уважение и толерантност към хората в неравностойно положение, да бъдат приемани със своите различия и възможност да са полезни за обществото

Лаура Кьовеши откри новия офис на Европрокуратурата в София в отсъствието на Сарафов

Лаура Кьовеши откри новия офис на Европрокуратурата в София в отсъствието на Сарафов

Той се намира на столичния булевард "Александър Стамболийски"