27 Февруари, 2026

"Майкрософт" бие тревога: Руската групировка „Стронций“ удря Европа

"Майкрософт" бие тревога: Руската групировка „Стронций“ удря  Европа

Една от най-старите кибершпионски групи в света е свързана с руското правителство и ГРУ

Американската компания „Майкрософт“ обяви днес, че е разкрила хакерски атаки срещу демократични институции, мозъчни тръстове и неправителствени организации в Европа и планира да предложи услуга за киберсигурност на няколко страни с пропуски в тази област, предават Ройтерс и БНР. 

Атаките са извършени между септември и декември 2018 г. и са били насочени срещу служители на Германския съвет за външни работи и европейските офиси на института „Аспен“ и Германския фонд "Маршал", съобщи „Майкрософт“ в свой блог. Кибернабезите били насочени срещу 104 акаунта в Белгия, Франция, Германия, Полша, Румъния и Сърбия. 

Според технологичния гигант много от атаките са дело на групировката „Стронций“, която компанията по-рано е свързвала с руското правителство. 

„Стронций“ е една от най-старите кибершпионски групи в света и е била наричана още APT 28, Fancy Bear, Sofancy. Според американската фирма за интернет сигурност „CrowdStrike“ организацията може да е свързана с руското военно разузнаване ГРУ.
Сподели:

Коментари (0)

Тошко Йорданов разбива: ИТН е единствената дясна партия, която се противопоставя на случаи като  "Петрохан" и....

Тошко Йорданов разбива: ИТН е единствената дясна партия, която се противопоставя на случаи като "Петрохан" и....

„Ако не беше реагирало правителството и ние, в момента горивата щяха да са много по-скъпи и „Нефтохим“ нямаше да работи.“

МВФ одобри заем за Украйна от 8,1 млрд. долара, отпуска първия транш

МВФ одобри заем за Украйна от 8,1 млрд. долара, отпуска първия транш

Изпълнителният съвет на Фонда подписа новата програма във Вашингтон на 26 февруари. Киев ще получава финансова подкрепа от фонда на траншове до 2029 г.

Унизително поражение за Стармър, Зелените превзеха крепост на лейбъристите

Унизително поражение за Стармър, Зелените превзеха крепост на лейбъристите

Загубата подчертава още по-ярко разпадането на двуполюсния модел в британската политика