12 Февруари, 2026

Meduza: 3 месеца след началото на войната мнозина от елита на Русия негодуват срещу Путин

Meduza: 3 месеца след началото на войната мнозина от елита на Русия негодуват срещу Путин

Днес се навършват 3 месеца от началото на руската мащабна инвазия в Украйна, която Кремъл все още нарича специална военна операция. Според "Медуза", позовавайки се на източници в руските управляващи среди, през последните три месеца много представители на руския елит са променили няколко пъти позицията си за войната и ситуацията в страната. Изданието отбелязва, че голяма част от руския елит - както привърженици на продължаването на войната, така и привърженици на мира - са лично недоволни от президента Владимир Путин, съобщава Радио „Свобода“.

Като цяло в оценките на ситуацията преобладава песимизмът, твърди "Медуза". Представители на бизнеса и редица членове на правителството "не са доволни, че президентът започна войната, без да мисли за мащаба на санкциите". Има и такива, които не са доволни от темповете на „специалната операция“, настояват за по-решителни действия във войната – до широка мобилизация и война „до победа“. Според източници на медията Кремъл не е готов за мобилизация, тъй като тази идея не е популярна в обществото. Поддръжниците на незабавното сключване на мир с Украйна от своя страна посочват проблеми в икономиката, които според тях ще се влошават и задълбочават с времето.

Източници на "Медуза" твърдят още, че темата за "наследника на Путин" все по-често се обсъжда във висшия ешелон на властта. Но не става дума за заговор срещу президента, "а има разбиране или желание, че в доста обозримо бъдеще той няма да управлява държавата". Сред обсъжданите имена, които според някои представители на властта в Москва ще могат да "договарят със Запада", са кметът на Москва Сергей Собянин, заместник-председателят на Съвета за сигурност Дмитрий Медведев и първият заместник-ръководител на президентската администрация Сергей Кириенко.

В интервю за Argumenty i Fakty, секретарят на Съвета за сигурност на Русия Николай Патрушев, в отговор на въпрос за забавянето на "специалната операция", казва, че Русия "не гони срокове" и отново заявява, че "всички цели, определени от президента на Русия, ще бъде постигнати“. Според Патрушев  обаче „съдбата на Украйна ще се определя от хората, живеещи на нейна територия“. Какво се има предвид на практика, Патрушев не обяснява.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Нетаняху не отстъпва на Тръмп:  Сигурността на Израел - приоритет в ядрените преговори на САЩ с Иран

Нетаняху не отстъпва на Тръмп: Сигурността на Израел - приоритет в ядрените преговори на САЩ с Иран

„Не беше постигнато нищо окончателно, освен че настоявах преговорите с Иран да продължат, за да се види дали може да бъде сключена сделка“, написа Тръмп

Зеленски: Не мога да отида на преговори с Путин в Москва – столицата на страната агресор в тази война

Зеленски: Не мога да отида на преговори с Путин в Москва – столицата на страната агресор в тази война

В същото време Украйна е готова да подкрепи предложенията на Съединените щати и да участва в срещи на всякакви територии – в Америка, Европа, неутрални държави или други страни, с изключение на Руската федерация и Беларус.

Великобритания се включва в програмата за закупуване на американско оръжие за Украйна

Великобритания се включва в програмата за закупуване на американско оръжие за Украйна

Миналата година програмата е събрала около 5 милиарда долара за Украйна.