30 Януари, 2026

Мелони: Дойде времето ЕС да говори с Русия - но да го прави с един глас

Мелони: Дойде времето ЕС да говори с Русия - но да го прави с един глас

Джорджа Мелони, снимка: EPA/BGNES

"Ако допуснем грешката да решим, от една страна, да възстановим комуникацията с Русия, а от друга - да действаме разпръснато, ще направим услуга на Путин."

Италианският министър-председател Джорджа Мелони заяви, че е дошло времето ЕС да възобнови диалога на високо равнище с Русия, като призова за създаването на европейски „специален пратеник“, който да позволи на общността да говори с един глас.

„Ако Европа реши да участва в текущата фаза на преговорите, като разговаря само с една от страните, се опасявам, че в крайна сметка нейният положителен принос ще бъде ограничен“, заяви Мелони по време на пресконференцията си за началото на годината.

„Въпросът е кой трябва да го направи. Защото ако допуснем грешката да решим, от една страна, да възстановим комуникацията с Русия, а от друга, да действаме разпръснато, ще направим услуга на (Владимир) Путин, а това е последното нещо, което искам.“ - добави Мелони, ревностна поддръжничка на Украйна в борбата ѝ срещу Русия.

Според нея „специален пратеник на Европа по украинския въпрос“ би позволил "да синтезираме и да говорим с един глас", защото „от началото на преговорите се чуват много гласове и съществуват много формати“.

На въпрос за възможността Русия да се реинтегрира в Г-7, тя отговори, че в момента е „абсолютно преждевременно“ да се говори за това, макар че това е тема, която може да бъде обсъдена „когато и ако има“ мир. /БГНЕС, АФП

Сподели:

Коментари (0)

Анкара изпрати 3 изтребителя F-16 в Сомалия

Анкара изпрати 3 изтребителя F-16 в Сомалия

Запознат източник е казал пред „Тюрки Тудей“, че изтребителите са разположени в подготовка на плановете на Анкара да изпрати в Сомалия сондажна платформа за проучвания за петрол

 Киър Стармър: Американски удари ще попречат на Иран да  разработи ядрени оръжия

Киър Стармър: Американски удари ще попречат на Иран да разработи ядрени оръжия

„Ние подкрепяме тази цел и разговаряме със съюзниците за това как да постигнем тази цел“, добави той

Украинските сили ликвидираха руска система за ПВО "Оса", удариха логистични центрове

Украинските сили ликвидираха руска система за ПВО "Оса", удариха логистични центрове

Поразяването на системата за противовъздушна отбрана се случва до село Семеновка във временно окупираната територия на Запорожка област, съобщава Генералният щаб на въоръжените сили на Украйна