15 Февруари, 2026

Мелони: Италия и Албания отварят нов етап в управлението на миграцията

Мелони: Италия и Албания отварят нов етап в управлението на миграцията

Джорджа Мелони, снимка: архив

"Това споразумение „може да бъде възпроизведено в много страни"

Приемните центрове за мигранти, изградени от Италия на албанска територия, представляват „нов етап в управлението на миграционния проблем“.

Това заяви италианският премиер Джорджа Мелони по време на посещението си в Албания, предаде АФП.

„Ако това решение проработи, а то ще проработи, ще разкрием напълно нов етап в управлението на миграционния проблем“, каза Мелони на пресконференция с албанския си колега Еди Рама, само няколко дни преди европейските избори.

„Комплексът от два центъра ще започне да функционира от 1 август 2024 г.“, заяви лидерът на партия „Италиански братя“, като посочи, че първоначално капацитетът е 1000 места - в сравнение с 3000, когато всичко бъде завършено.

„Някои хора изразиха съмнения относно сроковете, а следователно и относно функционирането на центровете“, добави тя. „Сред тях, разбира се, са и няколко членове на опозицията. Първо ни обвиняват, че искаме да създадем Гуантанамо, а след това се оплакват от забавянето на изграждането на Гуантанамо.“ - коментира Мелони.

Изграждането на тези центрове е остро критикувано от италианската опозиция и няколко неправителствени организации, които осъждат нечовешкото отношение и заклеймяват споразумението между Рим и Тирана, което според тях е „незаконно“.

Мелони отхвърли тези критики. "Това споразумение „може да бъде възпроизведено в много страни, може да стане част от структурното решение на Европейския съюз“, отбеляза тя.

Еди Рама обаче настоя, че Тирана помага на „приятелска страна“. Албанският премиер подчерта, че този модел може да бъде възпроизведен в други европейски държави.

Конкретно мъжете спасени в морето, ще бъдат отведени в първия център на пристанището в Шенджин, където ще бъдат регистрирани молбите им за убежище. След това те ще бъдат отведени във втория център в Гядер, където ще бъдат настанени в очакване на отговор на молбата им. Капацитетът е до 3000 души.

Според данни на италианското министерство на вътрешните работи, мигрантите по море на италианска територия са намалели значително от началото на годината: 18 593 души са пристигнали в Италия между 1 януари и 17 май в сравнение с 45 507 души през същия период на 2023 г.

Преминаването на Средиземно море е опасно и често е с фатален край. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Обама за "маймунското видео" на Тръмп: Повечето американци го намират за изключително тревожно

Обама за "маймунското видео" на Тръмп: Повечето американци го намират за изключително тревожно

"Вярно е, че то привлича вниманието. то го и отвлича - но когато пътуваш из страната, срещаш хора, които все още вярват в почтеността, учтивостта, добротата"

Голямата награда на Мюнхенската конференция е за смелостта на украинския народ - Зеленски я прие

Голямата награда на Мюнхенската конференция е за смелостта на украинския народ - Зеленски я прие

Тя е знак на признателност за непоколебимата решителност на украинците да защитават както своята, така и свободата на цяла Европа

Петролно депо гори в руското пристанище Таман след атака с дронове

Петролно депо гори в руското пристанище Таман след атака с дронове

Губернаторът на руския Краснодарски край заяви, че над 100 души гасят няколко пожара в пристанището