За първи път, след 106 години текстът на доктора по международно право е преведен на български
Днес, от 18:00 часа, в зала 1 на Централния военен клуб в София ще бъде представен текстът, който българският евреин д-р Йешуа Калев пише в защита на България и достойнството на българския народ.
"Бяхме приети в българското семейство като равноправни братя, народът ни даде своето приятелство и направи всичко, за да ни даде, на нас, бедните и онеправдани от съдбата, утехата на едно отечество. Той направи и повече. Отвори вратите си за нещастните евреи от страните на погромите, прие ги, настани ги, даде им огнище, дом. През последните 40 години България беше оазис в средата на пустинята за преследваните и гонени евреи."
Преди повече от 100 години достойният поданик на Царство България защити своята Родина. Днес в България се прави опит да се припомни и почете достойнството на един от забравените герои на България.
През 1919 г. когато България е на колене и очаква своята присъда на мирната конференция в Париж, един български евреин издига глас в нейна защита. В меморандум до участниците в конференцията Йешуа Калев, доктор по международно право описва достойнството на българската държава и българският народ. Днес текстът на този специален за България документ, оформен тогава на френски език, вече е наличен на български език. Заслугата за това е на адв. Евгени Иванов, който преди няколко години участва в превода на друг забравен текст - Pro Bulgaria на Луи Айер.
Още от Арт Фактор
Виртуозният Найджъл Кенеди се завръща у нас с юбилеен концерт на Античния театър в Пловдив
След 15 години извън големите сцени, световният цигулар избира България за спирка от историческото си Virtuoso Tour, което съвпада с неговата 70-годишнина
София очаква „Стихотворения – порнографска поема 1968“ на политическия емигрант Атанас Славов
Той беше "творец обичащ истината и свободата, отхвърлящ политическото и духовно потисничество, казва за него Кърт Вонегът"
Носителят на "Букър" Георги Господинов: Изкуственият интелект може да пише книги, но не може да бъде писател
„Езикът е натрупана памет и понеже нашият език е стар, той има много натрупана памет, което е предимство"