18 Март, 2026

Менда Стоянова: Партийните субсидии са изчислявани правилно, но ние ще върнем надвзетата сума

Менда Стоянова: Партийните субсидии са изчислявани правилно, но ние ще върнем надвзетата сума

Менда Стоянова

Субсидии за партиите трябва да има, защото иначе демокрацията и плурализма са невъзможни

Да, ние ще върнем парите над 11 лв., въпреки че не сме съгласни с методологията на прокуратурата. Беше прието в парламента да се преизчислят субсидиите и надплатените суми ще бъдат прихванати. Това обяви в студиото на Би Ти Ви депутатът от ГЕРБ Менда Стоянова.

По нейните думи субсидиите за партиите са изчислявани правилно, както повеляват текстовете в закона от 2001 година. Те се изчисляват на база на общата сума, предвидена по чл.27 по закона за политическите партии - броят на всички действителни гласове за партиите се умножават по 11 лв. Продължавам да твърдя, че законът от 2001 година е прилаган по един и същи начин, подчерта бившият финансов министър.

Ако има данни за извършени престъпления от служители във финансовото министерство - тогава нека те да бъдат обект на разследване и от Касационна прокуратура, посочи Стоянова.

Тя призна, че от 2016 има промяна в чл. 27 на Закона за политическите партии, когато се въвежда квадратчето "Не подкрепям никого" и тогава Данаилов предлага тези гласове да се извадят от реално подадените гласове. От 2016 година обаче гласовете на партиите и коалициите, които не са получили 1% от гласовете на избирателите, се преразпределяха.  Сега има предложение техните гласове вече да не преразпределят, обясни Стоянова.

Субсидии за партиите трябва да има, защото няма как да има плурализъм и демокрация. Друг е въпросът кой как харчи парите. Трябва да се направи по-ясна регламентация как се разходват тези пари. Тези субсидии се използват за партийния живот и кампания. Нормално е част от парите да стоят в банки. Важно е да има ясно разписани правила за какво се харчат тези пари, категорична е Менда Стоянова.

Сподели:

Коментари (0)

Гюров: Хората с ниски доходи потребяват около 100 евро на месец за гориво

Гюров: Хората с ниски доходи потребяват около 100 евро на месец за гориво

"Тези 20 евро нито са много, нито са малко. Те са точно компенсацията, която ще подпомогне хората без да ги удари по джоба“, подчертава той

Коалицията ПП-ДБ обяви водачите на листите си за вота на 19 април

Коалицията ПП-ДБ обяви водачите на листите си за вота на 19 април

Начело на листата в  района на „лидерската битка“ – столичния 25 МИР, е Бойко Рашков

Денков не разбирал "драмата"  с отпадането на Явор Божанков от листите на ПП-ДБ

Денков не разбирал "драмата" с отпадането на Явор Божанков от листите на ПП-ДБ

Попитан защо Бойко Рашков води листа в София Николай Денков посочи, че 25 МИР е място, където стават тежки сблъсъци